Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 czerwca 2022, 17:15

Procesory mogą podrożeć przez podwyżki cen prądu w Tajwanie

Tajwan szykuje podwyżki cen energii dla odbiorców przemysłowych. TSMC może przerzucić zwiększone koszty na klientów, co oznacza wzrost cen procesorów.

Źródło fot. powyżej: Unsplash / Laura Ockel.

Ceny niektórych procesorów mogą wzrosnąć – dotyczy to modeli produkowanych przez fabryki TSMC w Tajwanie. Kraj ten szykuje podwyżki cen energii, a jak wiadomo, produkcja wafli krzemowych to energochłonny proces.

Tajwan podnosi ceny elektryczności

W owym państwie ceny wielu ogólnie dostępnych dóbr są regulowane przez rząd. Tamtejsze Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało podniesienie kosztu energii elektrycznej dla odbiorców przemysłowych o ok. 15%.

Najlepsze oferty procesorów znajdziesz tutaj

Choć może się wydawać, że to niewiele – około 1,3 centa za kWh (cena dla podmiotów zużywających dużo energii – 10,43 centów za kWh) – np. dla TSMC będzie oznaczać to co najmniej 135 mln dolarów rocznie więcej w rachunkach za prąd. Niektórzy twierdzą, że może to być znacznie więcej.

Może to oznaczać wyższe ceny procesorów i kart graficznych

Mimo rozpoczęcia wielu inwestycji mających na celu dywersyfikację łańcuchów dostaw, nadal światowi potentaci, jak Intel i AMD, polegają na tajwańskich fabrykach TSMC. Dla przykładu układy graficzne Intela Arc są właśnie tam produkowane. Wyższe ceny energii elektrycznej w Tajwanie w ekonomicznie naturalny sposób mogą mieć wpływ na ceny elektroniki, nie tylko tej związanej z komputerami.

Procesory mogą podrożeć przez podwyżki cen prądu w Tajwanie - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.