Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 września 2022, 15:25

autor: Kamil Cuber

PlayStation 5 dostało nowy procesor

Sony wprowadziło na rynek nowy wariant PS5 wyposażony w procesor produkowany w technologii 6 nm.

Źrodło fot. Triyansh Gill
i

Prawie miesiąc temu Sony po cichu wprowadziło nowy wariant konsoli PS5 o nazwie kodowej CFI-1202, który oferował niższe temperatury pracy oraz mniejszą wagę. Do dzisiaj mogliśmy tylko domyślać się, co powodowało te zmiany. Jak donosi portal Angstronomics, najnowsza wersja PS5 posiada nowy procesor wytwarzany w technologii 6 nm, który jest odpowiedzialny za większość wymienionych wcześniej zjawisk.

PlayStation 5 dostało nowy procesor - ilustracja #1
Porównanie układów N6 Oberon Plus (po lewej) i N7 Oberon (po prawej). Źródło: Angstronomics.

Układ wykorzystany w modelu CFI-1202 nosi nazwę Oberon Plus. Jak można zauważyć na powyższym zdjęciu, największą różnicą między nowym a starym układem jest rozmiar, który wynosi odpowiednio 260 mm i 300 mm kwadratowych. Taka różnica wynika z przejścia z technologii produkcji N7 DUV na N6 EUV, która charakteryzuje się o około 18,8% większą gęstością tranzystorów.

Oznacza to, że Sony będzie mogło wyprodukować o niemal 20% więcej chipów w tej samej cenie. Dodatkowo wykorzystanie nowego rozwiązania umożliwiło zmniejszenie zużycia energii, co przy okazji zmniejszyło również ilość wydzielanego przez układ ciepła. Warto jednak zaznaczyć, że poza omawianymi parametrami nie zmieniło się nic w specyfikacji chipu, więc wspomniany model nie zaoferuje żadnego wzrostu wydajności względem swoich poprzedników.

PlayStation 5 dostało nowy procesor - ilustracja #2
Po wprowadzeniu zmian w budowie wersja PS5 z napędem optycznym jest lżejsza od modelu premierowego bez niego. Źródło: Unsplash | Tamara Bitter.

Konsolę PS5 znajdziesz tutaj

Jak się jednak okazuje, na wszystkich zmianach najbardziej skorzysta Sony, które według wstępnych szacunków zaoszczędzi około 12% na produkcji każdego nowego egzemplarza konsoli. Biorąc pod uwagę opisywane zmiany oraz niedawną podwyżkę cen, można założyć, że firma będzie w przyszłości będzie szukała również innych możliwości ograniczenia kosztów i zwiększenia zysków.

PlayStation 5 dostało nowy procesor - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.