Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 czerwca 2022, 09:30

Plama na Słońcu wielkości planety celuje w nas - możliwa burza słoneczna

Naukowcy zaobserwowali dużą plamę na powierzchni Słońca, która jest zwrócona w kierunku Ziemi. Wywołany rozbłysk może być wystarczająco silny, by spowodować odczuwalne skutki.

Fot. powyżej: NASA

Sezon burzowy w pełni, ale ciemne chmury i pioruny to nie jedyne zjawiska, jakie możemy zaobserwować. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia innego rodzaju burzy – magnetycznej. Naukowcy zauważyli plamę słoneczną wielkości planety, która „celuje” prosto w Ziemię. Niekorzystny rozwój wypadków w tym przypadku może zaowocować problemami z komunikacją i działaniem niektórych urządzeń.

Burza magnetyczna jest prawdopodobna

Obiekt nazywa się AR3038 i jest obecnie zwrócony w stronę naszej planety. Dodatkowo pod koniec weekendu podwoił swoje rozmiary. Plamy na słońcu powiązane są z silnymi, lokalnymi zakłóceniami pola magnetycznego. A te z kolei mogą wywołać rozbłysk słoneczny, czasem połączony z wyrzutem masy koronalnej.

Plama na Słońcu wielkości planety celuje w nas - możliwa burza słoneczna - ilustracja #1
Plama AR3038 na mapie Słońca. Źródło: NASA

Sam rozbłysk jest potężną eksplozją energii, generującą fale elektromagnetyczne (od gamma po radiowe) i strumień cząstek (głównie elektrony, protony i jony). Gdy emisja ta dotrze do Ziemi, może powodować zakłócenia magnetosfery, co jest nazywane burzą słoneczną. Bywa, że zakłócona zostaje praca niektórych urządzeń elektronicznych, w szczególności związanych z bezprzewodową komunikacją.

Zorze polarne i zakłócenia komunikacji

Wizualnym objawem zjawiska są na ogół zorze polarne, występujące tym dalej na południe, im silniejsza jest emisja. Plama słoneczna AR3038 w tej chwili mogłaby wywołać rozbłysk klasy M, czyli tylko o stopień słabszy od najpotężniejszego X.

Na szczęście nie każda plama słoneczna prowadzi do emisji niebezpiecznego promieniowania. Inaczej być może nie bylibyśmy w takim stadium rozwoju technologii elektronicznej jak obecnie.

Plama na Słońcu wielkości planety celuje w nas - możliwa burza słoneczna - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.