Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 września 2022, 15:56

autor: Jakub "Rozbo" Tarchała

Pierwsza emotka skończyła 40 lat

Emotikony są z nami od prawie pół wieku, jednak historia nie wyklucza, że pierwszej emotki użył jeszcze Abraham Lincoln.

Źródło grafiki: Unsplash | chaitanya pillala.

Z emotek na całym świecie korzystają dziś miliony, jeśli nie miliardy osób, więc trudno się dziwić, że są one dostępne praktycznie wszędzie (komunikatory, czaty, fora, blogi itd.). W tym tygodniu przypada 40 lat od pojawienia się pierwszej emotki, która zaczęła nową, bardziej interpersonalną epokę Internetu. Nie obyło się jednak bez pewnego skandalu.

Problemy lat 80.

Za twórcę pierwszej emotki uważa się Scotta Fahlmana – informatyka oraz profesora na Carnegie Mellon University. Ten amerykański wykładowca dostrzegł, że w raczkującym Internecie brakuje standaryzacji, która mogłaby pomóc odróżnić dowcip od sarkazmu. Jak możemy przeczytać na stronie uczelni:

Biorąc pod uwagę charakter społeczności, sporo postów było humorystycznych (lub próbujących dowcipu). Problem polegał na tym, że gdy ktoś zrobił sarkastyczną uwagę, to zawsze znalazł się taki użytkownik, który nie zrozumiał żartu i zamieszczał długie kazanie. To pobudzało kolejne osoby do odpowiedzi i wkrótce pierwotny wątek dyskusji zostawał pogrzebany. Tak tłumaczy problem profesor.

To skłoniło Fahlmana oraz studentów do wymyślenia sposobu oznaczenia postów, których nie należy traktować poważnie.

Korzystając z komunikacji online opartej na tekście, brakuje nam mowy ciała lub tonu głosu, które mogłyby przekazywać dodatkowe informacje (jak podczas rozmowy osobistej lub przez telefon). […] System musiał być jasny i klarowny, aby spodobał się użytkownikom i mógł być obsługiwany przez ówczesne terminale komputerowe oparte na ASCII.

Tak właśnie 19 września 1982 roku o godzinie 11:44 wykładowca Scott Fahlman umieścił wpis będący sugestią dla uniwersyteckiej społeczności.

Proponuję następującą sekwencję znaków dla autorów żartów: :-)

Przeczytaj to z boku. Właściwie, biorąc pod uwagę obecne trendy, prawdopodobnie bardziej ekonomiczne jest oznaczenie rzeczy, które NIE są żartami. W tym celu użyj: :-(

Emotki szybko znalazły swoich zwolenników, masowo rozprzestrzeniając się po innych kampusach. Po kilku miesiącach tysiące użytkowników stosowało nie tylko uśmiechniętą minkę, ale także emotkę zdziwienia, w okularach czy Św. Mikołaja. Smutna buźka znalazła inne – od tego co przewidywał profesor – zastosowanie i zaczęła oznaczać smutek lub gniew.

Ciekawa kontrowersja

Oficjalnie to właśnie Scotta Fahlmana uważa się za twórcę emotek, jednak potencjalnie pierwsza emotka mogła być użyta już 120 lat wcześniej. Dziennik The New York Times zauważył, że w transkrypcji przemówienia Abrahama Lincolna z 7 sierpnia 1862 roku można doszukać się „bocznej twarzy”. Fragment znajduje się poniżej.

[…] nie ma powodu, abyście i wy tutaj byli (aplauz i śmiech ;), oznajmiam jednak, usprawiedliwiając siebie oraz was, że nie znalazłem nic w Konstytucji, co byłoby przeciw naszej obecności tutaj.

Pierwsza emotka skończyła 40 lat - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.