Pierwsza emotka skończyła 40 lat

Emotikony są z nami od prawie pół wieku, jednak historia nie wyklucza, że pierwszej emotki użył jeszcze Abraham Lincoln.

tech
Jakub "Rozbo" Tarchała23 września 2022
11

Źródło grafiki: Unsplash | chaitanya pillala.

Z emotek na całym świecie korzystają dziś miliony, jeśli nie miliardy osób, więc trudno się dziwić, że są one dostępne praktycznie wszędzie (komunikatory, czaty, fora, blogi itd.). W tym tygodniu przypada 40 lat od pojawienia się pierwszej emotki, która zaczęła nową, bardziej interpersonalną epokę Internetu. Nie obyło się jednak bez pewnego skandalu.

Problemy lat 80.

Za twórcę pierwszej emotki uważa się Scotta Fahlmana – informatyka oraz profesora na Carnegie Mellon University. Ten amerykański wykładowca dostrzegł, że w raczkującym Internecie brakuje standaryzacji, która mogłaby pomóc odróżnić dowcip od sarkazmu. Jak możemy przeczytać na stronie uczelni:

Biorąc pod uwagę charakter społeczności, sporo postów było humorystycznych (lub próbujących dowcipu). Problem polegał na tym, że gdy ktoś zrobił sarkastyczną uwagę, to zawsze znalazł się taki użytkownik, który nie zrozumiał żartu i zamieszczał długie kazanie. To pobudzało kolejne osoby do odpowiedzi i wkrótce pierwotny wątek dyskusji zostawał pogrzebany. Tak tłumaczy problem profesor.

To skłoniło Fahlmana oraz studentów do wymyślenia sposobu oznaczenia postów, których nie należy traktować poważnie.

Korzystając z komunikacji online opartej na tekście, brakuje nam mowy ciała lub tonu głosu, które mogłyby przekazywać dodatkowe informacje (jak podczas rozmowy osobistej lub przez telefon). […] System musiał być jasny i klarowny, aby spodobał się użytkownikom i mógł być obsługiwany przez ówczesne terminale komputerowe oparte na ASCII.

Tak właśnie 19 września 1982 roku o godzinie 11:44 wykładowca Scott Fahlman umieścił wpis będący sugestią dla uniwersyteckiej społeczności.

Proponuję następującą sekwencję znaków dla autorów żartów: :-)

Przeczytaj to z boku. Właściwie, biorąc pod uwagę obecne trendy, prawdopodobnie bardziej ekonomiczne jest oznaczenie rzeczy, które NIE są żartami. W tym celu użyj: :-(

Emotki szybko znalazły swoich zwolenników, masowo rozprzestrzeniając się po innych kampusach. Po kilku miesiącach tysiące użytkowników stosowało nie tylko uśmiechniętą minkę, ale także emotkę zdziwienia, w okularach czy Św. Mikołaja. Smutna buźka znalazła inne – od tego co przewidywał profesor – zastosowanie i zaczęła oznaczać smutek lub gniew.

Ciekawa kontrowersja

Oficjalnie to właśnie Scotta Fahlmana uważa się za twórcę emotek, jednak potencjalnie pierwsza emotka mogła być użyta już 120 lat wcześniej. Dziennik The New York Times zauważył, że w transkrypcji przemówienia Abrahama Lincolna z 7 sierpnia 1862 roku można doszukać się „bocznej twarzy”. Fragment znajduje się poniżej.

[…] nie ma powodu, abyście i wy tutaj byli (aplauz i śmiech ;), oznajmiam jednak, usprawiedliwiając siebie oraz was, że nie znalazłem nic w Konstytucji, co byłoby przeciw naszej obecności tutaj.

POWIĄZANE TEMATY: tech Internet

Jakub "Rozbo" Tarchała

Jakub "Rozbo" Tarchała

Pierwsze treści zamieszczał w serwisie YouTube, jednak pisanie tekstów bardziej przypadło mu do gustu. W 2020 roku założył skromnego bloga, na którym publikował recenzje gier, a dwa lata później połączył pracę z hobby i rozpoczął przygodę z pisaniem dla GryOnline.pl. Uwielbia nietuzinkowe poczucie humoru Terry'ego Pratchetta i tajemnice wszechświata zawarte w powieściach Stanisława Lema. Chętnie ogląda komedie i horrory. Wielką miłością darzy uniwersum Stalkera (zarówno growe, książkowe, jak i pastowe). W wolnych chwilach gra na gitarze oraz kolekcjonuje karty Marvela.

Co to jest klimatyzator przenośny?

Co to jest klimatyzator przenośny?

Czym różni się Chromebook od laptopa?

Czym różni się Chromebook od laptopa?

Druga najpotężniejsza karta graficzna Nvidii w rewelacyjnej cenie. Asus GeForce RTX 4080 Super nie boi się żadnej gry

Druga najpotężniejsza karta graficzna Nvidii w rewelacyjnej cenie. Asus GeForce RTX 4080 Super nie boi się żadnej gry

Google zwolniło 28 pracowników po strajku okupacyjnym; w tle konflikt o umowę z Izraelem

Google zwolniło 28 pracowników po strajku okupacyjnym; w tle konflikt o umowę z Izraelem

Apple wysyła jednego ze swoich menedżerów do Chin z wielką misją: przekonać, że 8 GB pamięci RAM wystarczy

Apple wysyła jednego ze swoich menedżerów do Chin z wielką misją: przekonać, że 8 GB pamięci RAM wystarczy