Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 stycznia 2022, 12:34

autor: Entelarmer

Rynek PC w dobrej formie w 2021 roku, największe dostawy od prawie dekady

Gracze mogą mieć problem z dostępnością sprzętu, ale najwyraźniej nie z winy producentów. Według analityków 2021 rok był bowiem „przełomowy” dla rynku PC.

W SKRÓCIE:
  1. grupa analityczna Canalys podaje, że 2021 r. był „przełomowy” dla rynku PC;
  2. w zeszłym roku do sklepów wysłano 341 milairdów komputerów (najwięcej od 2012 roku), dzięki czemu przychód zwiększył się z 220 mld dolarów w 2020 r. do ponad 250 mld dol.
  3. analitycy prognozują, że w tym roku rynek PC będzie dalej rozwijał się w zawrotnym tempie.

Od wielu miesięcy jesteśmy raczeni kolejnymi informacjami o problemach z dostępnością sprzętu elektronicznego i prognozami wieszczącymi utrzymanie tego trendu co najmniej do końca tego roku. Jednak raport grupy analitycznej Canalys pokazuje, że sytuacja nie jest tak zła, jak mogłoby się wydawać. Jak czytamy, w 2021 roku odnotowano największe dostawy komputerów, laptopów i stacji roboczych od 9 lat.

Rynek PC w dobrej formie w 2021 roku, największe dostawy od prawie dekady - ilustracja #1
Źródło: Canalys.

Z danych zebranych przez Canalys wynika, że w zeszłym roku do sklepów wysłano 341 milionów komputerów – o 15% więcej niż w 2020 r. i o 27% więcej niż z 2019 r. Lwią część tej liczby stanowią notebooki i urządzenia przenośne (275 mln, o 16% więcej niż rok temu), ale komputery stacjonarne również odnotowały wzrost (aczkolwiek skromniejszy, bo o 7%).

To wszystko przełożyło się na znaczny skok przychodów – z 220 mld dolarów w 2020 roku do ponad 250 mld dol. Rushabh Doshi, główny analityk firmy Canalys, uważa, że wskazuje to na wzrost znaczenia PC i ten trend będzie kontynuowany w 2022 roku:

Podczas gdy 2021 był rokiem cyfrowej transformacji, 2022 będzie rokiem cyfrowego przyspieszenia. Znaczenie szybszych, lepszych, bardziej odpornych i bezpieczniejszych komputerów PC nigdy nie było większe, a branża jest otwarta na innowacje i przesuwanie granic, aby utrzymać ten impet.

Wtóruje mu starszy analityk Ishan Dutt, którego zdaniem w 2021 roku komputery ugruntowały swoją pozycję jako centrum „pracy, nauki i rozrywki”. Ponadto wskazuje, że pecety trafiły do szerszego grona odbiorców – zarówno młodych uczniów, jak i starszych członków rodzin. Co więcej, w krajach wysoko rozwiniętych posiadanie dwóch lub więcej PC stało się standardem, jako że w wielu przypadkach nabywcy nie pozbywają się starego sprzętu po zakupie nowego. W końcu ten ostatni często pojawiał się w domu w związku z wymuszeniem pracy lub nauki w trybie zdalnym.

Co się tyczy producentów, w 2021 roku prym wiodła firma Lenovo, która mimo nieco gorszego czwartego kwartału wysłała do sklepów o 13,1% więcej urządzeń niż w 2020 r. (82,1 mln). Na kolejnych pozycjach ulokowały sie kolejno HP (73,1 mln), Dell (59,3 mln) oraz Apple (29 mln). Ostatnia ze spółek odnotowała największy wzrost dostaw w minionym roku (o 28,3%).

Tak imponujące wyniki na pewno cieszą producentów, zwłaszcza że w efekcie „przygotowano grunt pod dalsze sukcesy” w obecnym roku (vide Canalys). Jednak klientów ten wzrost interesowałby tylko w przypadku, gdyby przekładało się to na lepszą dostępność i niższe (czy raczej normalne) ceny sprzętu. Niestety, sądząc po niedawnej premierze GeForce’a RTX 3090 Ti i zapowiedziach Nvidii, nie ma co przesadnie liczyć na poprawę sytuacji na rynku.

Rynek PC w dobrej formie w 2021 roku, największe dostawy od prawie dekady - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.