Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 stycznia 2023, 14:21

autor: Marek Pluta

Oglądanie świata z 1587 roku w Google jest po prostu niesamowite

Google przygotowało interesującą funkcję w aplikacji Google Earth. Dzięki niej, nie ruszając się z wygodnego fotela, możemy cofnąć się w czasie i sprawdzić, jak wyglądały popularne miejsca z całego świata setki lat temu.

Źródło fot. Google Earth
i

Wehikuł czasu to z pewnością jeden z najbardziej pożądanych wynalazków. Podróże tego typu nie są na razie możliwe. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zajrzeć w przeszłość i sprawdzić, jak wyglądał świat setki lat temu. Umożliwia to popularne narzędzie Google Earth, które od lat pokazuje szczegółowy obraz naszej planety, oferując satelitarne zdjęcia miejsc, których zapewne nigdy osobiście nie odwiedzimy. Teraz aplikacja zyskała nową funkcję, umożliwiając w pewnym sensie cofnięcie się w czasie.

Daje ona bowiem dostęp do historycznych map wielu miejsc na naszej planecie, pozwalając sprawdzić, jak na przestrzeni lat rozwijały się znane miasta. Do wyboru jest wiele lokalizacji, a więc oprócz mapy całego świata z 1587 roku możemy sprawdzić, jak wyglądały japońskie wyspy w 1694 roku, Europa w 1787 roku i wiele innych.

Oglądanie świata z 1587 roku w Google jest po prostu niesamowite - ilustracja #1
Moskwa w 1745 roku. Źródło: Google Earth

To wszystko możliwe jest dzięki zdigitalizowanemu archiwum, które stworzył David Rumsey. To prezes Stowarzyszenia Kartograficznego, który od 1980 roku zbiera historyczne mapy, a jego kolekcja liczy już ponad 150 tys. obiektów dostępnych do obejrzenia na Uniwersytecie Stanforda. Nie musicie tam jednak jechać, gdyż można je podziwiać również na jego oficjalnej stronie internetowej, gdzie dostępna jest cała kolekcja.

Google Earth zabiera nas w przeszłość

W historycznej części Google Earth możemy zobaczyć, jak wyglądało Tokio w 1680 roku, Nowy Jork w 1836 roku, a nawet Poznań w 1844 roku. Do wyboru jest ponad setka map obejmujących okres od 1550 do 1950 roku.

Oglądanie świata z 1587 roku w Google jest po prostu niesamowite - ilustracja #2
Poznań w 1844 roku. Źródło: Google Earth

Nowa funkcja Google Earth z pewnością zainteresuje miłośników historii. Dla pozostałych będzie to również całkiem fajna ciekawostka, pozwalająca zobaczyć świat sprzed setek lat.

Oglądanie świata z 1587 roku w Google jest po prostu niesamowite - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.