Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 sierpnia 2022, 21:22

autor: Kamil Cuber

Od teraz możesz usłyszeć, kiedy Google zbiera Twoje dane

Programista stworzył narzędzie wydające sygnał dźwiękowy, gdy tylko jakiekolwiek informacje są przesyłane do Google.

Źródło: Unsplash | Brett Jordan

W czasach, gdy śledzenie użytkowników Internetu przez wielkie korporacje jest chlebem powszednim, liczne grono aktywistów stara się w jak największym stopniu pokazać skalę tego problemu. Jednym z nich jest Bert Hubert, znany z projektów związanych z ochroną danych oraz twórca oprogramowania PowerDNS, obecnie pracujący nad narzędziem Googerteller, dzięki któremu możliwe jest wykrycie, kiedy informacje z naszego komputera są wysyłane do firmy Google.

Jak donosi portal 9to5google, program działa w oparciu o listę IP usług powiązanych z Google poza Google Cloud. Gdy tylko komputer zacznie łączyć się z jednym z podanych adresów, aplikacja automatycznie zacznie generować charakterystyczny sygnał dźwiękowy. Warto dodać, że lista, z której korzysta program, jest oparta o dane bezpłatnie dostarczone przez Google. Efekty pracy aplikacji w czasie korzystania z Google Chrome możecie zobaczyć poniżej.

Co zaskakujące, podobne wyniki Bert uzyskał na przeglądarce Firefox.

Jeśli macie ochotę sami wypróbować opisywane oprogramowanie, to twórca udostępnił cały projekt na platformie GitHub. Niestety na razie program jest przeznaczony jedynie na komputery z systemami opartymi o Linuxa, choć możliwe, że niedługo pojawią się wersje również na inne platformy.

Od teraz możesz usłyszeć, kiedy Google zbiera Twoje dane - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.