Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 10 stycznia 2022, 12:12

Obława na górników BTC. Policja konfiskuje koparki

Kosowo ma dość kryptowalut. W trosce o bezpieczeństwo energetyczne kraju zakazano ich wydobywania, a policja wkroczyła do kopalń i zarekwirowała sprzęt. Fani BTC czy ETH mogą wpisać kolejny kraj na czarną listę.

W SKRÓCIE:
  • Kosowo zmaga się z ogromnym kryzysem energetycznym – w całym kraju brakuje prądu.
  • W ramach walki o stabilność sieci energetycznej zakazono wydobycia kryptowalut.
  • Policja wkroczyła do nielegalnych kopalni BTC i zarekwirowała sprzęt.

Kosowo zmaga się z kryzysem energetycznym, a władze podejmują kolejne kroki, by maksymalnie zmniejszyć zużycie prądu. Na pierwszy ogień poszły kopalnie bitcoina. Tamtejsza policja zarekwirowała w całym kraju kilkaset koparek, zarówno Antminerów, jak i konstrukcji opartych na kartach graficznych.

Policyjna akcja walki z kopalniami BTC odbyła się w miniony weekend. Funkcjonariusze weszli do trzech kopalń, rekwirując znajdujący się w nich sprzęt. We wsi Trebica przejęto 272 koparki Antminer S9 oraz S9i (wyspecjalizowane urządzenia do wydobywania kryptowalut). Na północ od stolicy Kosowa, Prisztiny, w ręce policji trafiło 39 koparek zbudowanych na bazie GPU. Z kolei w mieście Vucitrn zarekwirowano 6 koparek wyposażonych łącznie w 42 karty graficzne.

Obława na górników BTC. Policja konfiskuje koparki - ilustracja #1
Koparki skonfiskowane przez policję w Trebicy. Źródło: kosovopolice.com

O tym, jak ogromny wpływ na nasze życie i światową gospodarkę mają kryptowaluty, a zwłaszcza BTC i ETH, piszemy tutaj:

Jak BitCoin i inne kryptowaluty zmieniają świat? Energetyka, ekologia i wielka polityka

W Kosowie wydobywanie kryptowalut jest nielegalne od 4 stycznia. Jak podaje Reuters, główną przyczyną jest ogromny kryzys energetyczny i czasowe braki w dostawie energii elektrycznej. Artane Rizvanolli, minister gospodarki i energetyki w Kosowie, wydała oświadczenie, które nie pozostawia wątpliwości – żarty się skończyły:

Wszystkie organy ścigania zatrzymają tę działalność we współpracy z innymi odpowiednimi instytucjami, które zidentyfikują miejsca, w których istnieje produkcja kryptowalut.

Obława na górników BTC. Policja konfiskuje koparki - ilustracja #2
Gdzie są te wszystkie karty graficzne, których nie potrafisz znaleźć w sklepie? Na przykład w bagażniku kosowskiego radiowozu. Źródło: kosovopolice.com

O ironio, jeszcze w 2018 roku Kosowo było podawane jako przykład kraju, w którym tania energia zachęca do zakładania kopalni kryptowalut. Kopanie bitcoina miało stanowić atrakcyjną formę zarobku dla sporej rzeszy bezrobotnych młodych ludzi w kraju. Jak jednak pokazują ostatnie dni, sprawy wymknęły się spod kontroli.

Obława na górników BTC. Policja konfiskuje koparki - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.