Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 października 2022, 17:18

autor: Patryk Michaś

Nvidia uspokaja, stary zasilacz może wystarczyć do RTX 4000

Nvidia uspokaja potencjalnych nabywców kart graficznych z rodziny RTX 4000 posiadających starsze zasilacze ze standardem ATX 2.0. Procesory graficzne powinny działać na nich bez żadnych problemów, ale przejście na nowszą generację może się okazać korzystne.

Źrodło fot. unsplash.com
i

Jeśli po zapowiedzi nowych kart graficznych Nvidii z serii RTX 4000 mieliście obawy dotyczące standardu zasilania, to możecie odetchnąć z ulgą. Firma potwierdziła, że mimo korzyści wynikających z przejścia na nową generację ATX 3.0, wciąż będzie możliwe bezproblemowe korzystanie z GPU, posiadając starsze zasilacze o standardzie ATX 2.0.

W zestawie z kartą graficzną otrzymamy adapter

Nowy standard zasilaczy ATX 3.0 charakteryzuje się nowym 12+4-pinowym złączem 12VHPWR, które jest w stanie dostarczyć 150 W, 300 W, 450 W bądź 600 W do karty graficznej, korzystając z 12 szyn. Cztery piny są odpowiedzialne za bezpośrednią komunikację z procesorem graficznym.

Nvidia uspokaja, stary zasilacz może wystarczyć do RTX 4000 - ilustracja #1
Nowe złącze 12VHPWR. Źródło: gigabyte.com.

Nvidia obiecuje, że kupując kartę graficzną z rodziny RTX 4000, otrzymamy w zestawie specjalny adapter, który umożliwi podłączenie sprzętu z zasilaczem starszej generacji. Przejściówka będzie zawierała potrójną lub poczwórną wtyczkę składającą się z ośmiu pinów, a po drugiej stronie oczywiście znajdzie się nowe złącze 12VHPWR.

Nvidia uspokaja, stary zasilacz może wystarczyć do RTX 4000 - ilustracja #2
Przykładowy adapter 3x8 pin przechodzący w nowe złącze 12VHPWR. Źródło: evga.com.

„Zieloni” zapewniają również, że adapter jest na tyle zaawansowany, iż będzie w stanie łączyć się z zasilaczem o standardzie ATX 2.0 i odpowiednio regulować moc GPU. Ma to być możliwe dzięki zastosowaniu aktywnych obwodów, które zamieniają status ośmiopinowej wtyczki na prawidłowe sygnały zgodne ze specyfikacją PCI Express 5.0 (ATX 3.0).

Karty graficzne od Nvidii kupisz tutaj.

PCI-SIG ostrzega

Organizacja PCI-SIG, zajmująca się rozwojem standardu PCI Express, ostrzegła swoich użytkowników, że niektóre implementacje adapterów złącza 12VHPWR wykazały odchylenia termiczne, które mogą powodować problemy z bezpieczeństwem użytkowników.

Do całej sytuacji odniosła się Nvidia, która poinformowała, że problem dotyczył prototypu i został już usunięty. Ponadto podzielono się informacjami na temat tego, co wywołuje owe zagrożenie, z innymi firmami wprowadzającymi nowy standard, więc na premierę omawianych kart graficznych powinniśmy otrzymać bezpieczne adaptery.

Odpowiednia moc jedynym warunkiem

Nowy zasilacz nie jest wymagany, pod warunkiem że stary posiada wystarczającą moc, by zasilić nadchodzące karty graficzne RTX 4000. Tak prezentują się rekomendacje Nvidii dla poszczególnych GPU z nowej serii:

  • GeForce RTX 4090 o poborze mocy 450 W – zalecany zasilacz o mocy 850 W.
  • GeForce RTX 4080 16 GB o poborze mocy 320 W – zalecany zasilacz o mocy 750 W.
  • GeForce RTX 4080 12 GB o poborze mocy 285 W – zalecany zasilacz o mocy 700 W.

A czy Wy, drodzy Czytelnicy, zamierzacie wymienić swoje zasilacze na takie, które obsłużą nowy standard ATX 3.0 i PCI Express 5.0? Czy jednak w przypadku kupna nowych kart graficznych RTX 4000 bądź Radeonów z serii 7000 postawicie na adaptery? Dajcie znać w komentarzach.

Nvidia uspokaja, stary zasilacz może wystarczyć do RTX 4000 - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.