Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 października 2022, 12:35

Nvidia ma pomysł na walkę ze scalperami kart graficznych

Nvidia wprowadza specjalną usługę powiązaną z aplikacją GeForce Experience, która może ograniczyć zjawisko wykupywania kart graficznych przez scalperów.

Źródło fot. Nana Dua / Unsplash
i

Nvidia pracuje nad wprowadzeniem programu Verified Priority Access – narzędzia, które pozwoli walczyć ze zjawiskiem scalpingu, czyli masowego wykupywania kart graficznych przez pośredników (spekulantów). Niektórzy posiadacze starszych kart będą mogli bez kolejek i oczekiwania zakupić GeForce RTX 4090 w wersji Founders Edition.

Wiemy, że z różnych powodów zakup nowego produktu w pobliżu daty premiery jest często wyzwaniem. Dziś testujemy program, który nazywamy zweryfikowanym dostępem priorytetowym – dzięki niemu ograniczona liczba graczy i twórców GeForce będzie miała możliwość zakupu karty graficznej GeForce RTX 4090 Founders Edition. – Nvidia

Loteria kart graficznych w wersji Founders Edition

Aby móc skorzystać z tego programu, należy posiadać zainstalowaną aplikację GeForce Experience i jedną ze starszych kart z generacji GTX 10 / 16 lub RTX 20 / 30. Użytkownicy, którzy mają trochę szczęścia, otrzymają link pozwalający nawiązać specjalny kontakt z lokalnym partnerem Nvidii.

Obecnie trwają testy usługi w kilku krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Niderlandach, Francji, Włoszech i Hiszpanii. Uczestniczą w tym sieci dystrybutorów: Best Buy, Scan, LDLC i NBB.

Nvidia chce w ten sposób uniknąć sytuacji, która wystąpiła podczas premiery poprzedniej generacji kart graficznych RTX 3000. Wtedy urządzenia były wykupywane hurtowo ze sklepów – każda dostawa znikała dosłownie w parę minut. Większość egzemplarzy trafiała w ręce tak zwanych scalperów, którzy potem wprowadzali je z powrotem na rynek konsumencki, ale nawet z dwukrotnie wyższą ceną.

Czy wezmą w niej udział tylko gracze?

Nie jest na razie jasne, w jaki sposób Nvidia będzie wnioskować, kto z posiadaczy karty graficznej jest graczem lub twórcą. Być może będzie to zależeć od liczby gier połączonych z kontem GeForce Experience. To są jednak tylko domysły, przekonamy się wkrótce, jak ten program będzie funkcjonował.

Karty graficzne Nvidii znajdziesz na Allegro

Nvidia ma pomysł na walkę ze scalperami kart graficznych - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej