Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 lipca 2022, 11:02

autor: Patryk Michaś

Nowy algorytm wykrywa przestępstwa tydzień przed ich popełnieniem

Nowy algorytm opracowany przez amerykańskich naukowców pozwala wykryć przestępstwa tydzień przed ich popełnieniem. Skuteczność ma wynosić aż 90%.

Źródło grafiki: Pixabay.

Sztuczna inteligencja umiejąca przewidzieć nadchodzące przestępstwa brzmi jak element filmu science fiction, ale rzeczywistość pokazuje, że takie rzeczy już istnieją na naszej planecie. Naukowcy z uniwersytetu w Chicago opracowali algorytm, który ma wspomóc policję, wykrywając potencjalne łamanie prawa z tygodniowym wyprzedzeniem.

Jak to możliwe?

Aby zrealizować swój projekt, badacze musieli zebrać dane dotyczące popełnionych już wcześniej przestępstw. Dotyczy to głównie zabójstw oraz napaści na inne osoby, a także włamań do nieruchomości czy kradzieży pojazdów. Następnie dzieląc miasta na płytki przestrzenne o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych, algorytm jest w stanie zidentyfikować wzorzec i przewidzieć przestępstwa ze skutecznością wynoszącą jakoby aż 90%.

System został wykorzystany nie tylko w Chicago, ale także w innych amerykańskich miastach, takich jak Atlanta, Austin, Detroit, Los Angeles, Filadelfia, Portland i San Francisco.

Zespół naukowców wziął pod lupę również reakcję policji na przestępstwa w zależności od dzielnicy, w której zostały popełnione. Badania ukazały, że częściej dochodziło do aresztowań w bogatych obszarach niż w tych biedniejszych.

Algorytm ma pomóc, ale nie może decydować

Główny twórca projektu, profesor Ishanu Chattopadhyay, podkreślił, w jaki sposób powinno się korzystać z algorytmu. Najważniejsze jest to, by pomimo jego skuteczności nie decydowano o wysyłaniu jednostek policyjnych na potencjalne miejsce wykroczeń, które przewidziała sztuczna inteligencja. Wszystkie działania muszą być wcześniej potwierdzone i odpowiednio przygotowane.

Naukowiec o swoim algorytmie wypowiedział się w następujący sposób:

Stworzyliśmy cyfrowe bliźniacze odpowiedniki miejskich środowisk. Jeśli wgrasz do systemu dane z przeszłości, to ukaże ci, co wydarzy się w przyszłości. To nie jest magia, ponieważ są ograniczenia, ale sprawdziliśmy to i działa naprawdę dobrze. Algorytm można również wykorzystać jako narzędzie symulacyjne, aby zobaczyć, co się stanie, jeśli przestępczość wzrośnie w jednym obszarze miasta bądź egzekwowanie prawa zostanie wzmożone w innym obszarze.

A Wy co sądzicie o takim zastosowaniu sztucznej inteligencji? Czy w Polsce również przydałby się podobny algorytm? Może byłby w stanie przewidzieć, który bankomat przestępcy postanowią wysadzić w następnym napadzie?

Nowy algorytm wykrywa przestępstwa tydzień przed ich popełnieniem - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.