Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 września 2022, 20:50

autor: Damian Miśta

Nowe PS5 jest zupełnie inne w środku, lżejsze i bardziej „eko”

W Australii pojawiła się w sprzedaży nowa wersja PlayStation 5, oznaczona nazwą techniczną CFI-1200. Zmodyfikowany model jest lżejszy i pobiera mniej prądu od poprzednich wydań konsoli Sony.

Źródło fot. powyżej: Unsplash/Kerde Severin.

W Australii jest już dostępna w sklepach nowa wersja sprzętowa konsoli PlayStation 5. Została ona oznaczona numerem CFI-1200, a różnice względem poprzedniczki obejmują zawartość „pod maską”.

Lżejsza i bardziej „eko”

Do youtubera Austina Evansa nowa PS5 trafiła w wersji Digital Edition (bez napędu), opatrzonej numerem CFI-1200B. Sprzęt od Sony z wyższym numerkiem okazał się, zgodnie z doniesieniami, lżejszy od poprzednich odsłon; w teście ważył 3,3 kg. Dla porównania wartość ta dla CFI-1100 (z 2021 r.) wynosiła 3,5 kg, a dla CFI-1000 (premierowego modelu) aż 3,8 kg.

Przed debiutem CFI-1200 pojawiały się obawy, że japoński producent zdecyduje się na oszczędności i przekaże w ręce klientów gorszy produkt. Tymczasem nowy sprzęt pobiera mniej mocy od poprzedniczek. Z pomiaru wynikło, że zapotrzebowanie urządzenia na moc to 201 W względem 218 W dla najstarszego z rodzeństwa CFI-1000 i nieco nowszego CFI-1100 z najgorszym wskazaniem 229 W.

Nowe PS5 jest zupełnie inne w środku, lżejsze i bardziej „eko” - ilustracja #1
Nowa wersja PS5 (na środku) po ściągnięciu pokrywy z logo w porównaniu z innymi wersjami. Źródło: YouTube/Austin Evans.

CFI-1200 był porównywalny pod względem wydalanego ciepła z modelem z 2020 r. (CFI-1000), ale nadal lepszy od CFI-1100 aż o ok. 10 stopni Celsjusza. Natomiast CFI-1100 okazała się nieznacznie cichsza od innych wersji PlayStation 5.

Wnętrze

Różnice były widoczne od razu po ściągnięciu pokrywy z logo PlayStation 5. Jeden z paneli zasłaniających wnętrze miał widoczne otwory, w które dało się włożyć palec. Następnej zmiany doczekała się obudowa dysku SSD, która w aktualnej wersji może pomagać w rozprowadzaniu ciepła. Natomiast „pod maską” Sony zastosowało mniejszą płytę główną, na której radiator został położony w innym miejscu. Niestety, wadą alternatywnego rozwiązania w kwestii chłodzenia jest gorszy dostęp do baterii CMOS, której wymiana sprawi więcej kłopotu.

PlayStation 5 kupisz na Allegro

Nowe PS5 jest zupełnie inne w środku, lżejsze i bardziej „eko” - ilustracja #2
Porównanie wnętrza CFI-1200 (na środku) z innymi wersjami PlayStation 5. Źródło: YouTube/Austin Evans.

Producent zaimplementował również inne, mniejsze zmiany, jak np. pionowe podłączenie wiatraka, podczas gdy w CFI-1100 było ono poziome. Tak czy inaczej z pierwszych wrażeń wynika, że przeprojektowanie konsoli miało na celu nie wprowadzenie oszczędności, a usprawnienie istniejącego już produktu. W przypadku CFI-1100 zastosowano mniejszy radiator, aby zoptymalizować wagę urządzenia, ale kosztem gorszych parametrów dotyczących temperatury. CFI-1200 poprawia ten błąd, gdyż utrzymuje podobną wydajność cieplną względem CFI-1000 przy mniejszej masie konsoli. Jednak do wydania finalnego werdyktu musimy poczekać na dokładniejsze testy.

Nowe PS5 jest zupełnie inne w środku, lżejsze i bardziej „eko” - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie, a teraz publikuje teksty na Gry-Online.pl. Pasja do gier rozpoczęła się u niego od strzelania do kaczek na Pegasusie. Następnie biegał za Okiem Innosa, pukał wrogów patelnią w Team Fortress 2 i robił głupoty w Saints Row. Poza tym lubi nerdowe tematy o technologiach oraz to, co akurat wyda mu się ciekawe.

więcej