Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 stycznia 2022, 17:29

Nowe pasmo sieci 5G może być groźne dla samolotów

Czy sieć 5G może uziemić niektóre samoloty? Okazuje się, że tak - o takiej możliwości informują dyrektorzy głównych amerykańskich przewoźników lotniczych.

Problemy z lotami nie ograniczą się więc tylko i wyłącznie do złych warunków pogodowych. Wszystkiemu winne jest wprowadzenie nowego pasma C sieci 5G w Stanach Zjednoczonych, które może negatywnie wpłynąć na funkcjonalność samolotów w locie, a zwłaszcza na działanie wysokościomierzy. Jest to poważny problem, bowiem bez nich mogłyby wystąpić drastyczne utrudnienia w obsłudze ruchu lotniczego. Jak informuje portal Engadget, najwięksi amerykańscy operatorzy sieci komórkowych, a mianowicie AT&T oraz Verizon, wprowadzili już specjalne strefy ochronne wokół najistotniejszych lotnisk w kraju. Ma to na celu możliwie największe zminimalizowanie ryzyka zakłóceń spowodowanych przez nowe pasmo sieci 5G.

Na specjalnie przygotowanej liście nie ma na razie wszystkich największych lotnisk, ponieważ sieć 5G nie jest tam jeszcze wdrażana lub stacje bazowe znajdują się wystarczająco daleko, tworząc naturalny bufor. Niespełna dwa dni temu, Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) poinformowała, że sieć 5G w paśmie C może mieć negatywny wpływ na około 50% samolotów komercyjnych w USA.

Czy jednak podobny problem może wystąpić w naszym kraju? Na pewno nie w najbliższej przyszłości, bowiem w Polsce nadal nie ma sieci 5G w paśmie C, a to ono stwarza najwięcej trudności. Nadal nie wiadomo czy i kiedy zostanie ono wprowadzone w naszym kraju. Można więc założyć, że w nadchodzących miesiącach podróżujący samolotami z polskich lotnisk mogą spać spokojnie i bez obaw na temat sieci 5G.

Nowe pasmo sieci 5G może być groźne dla samolotów - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.