Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 października 2022, 19:05

autor: Damian Miśta

Nowe oznaczenia USB mają uporządkować bałagan i ułatwić życie użytkownikom

USB-IF wprowadziła nowe oznaczenia dla standardu USB. Skupiają się one na wydajności, a nie na generacjach. Usunięto również oznaczenia takie jak np. SuperSpeed.

Źrodło fot. Pexels/Karolina Grabowska.
i

Organizacja USB Implementers Forum, opiekująca się standardem uniwersalnej magistrali szeregowej (USB), wprowadziła nowe wytyczne dotyczące oznaczeń tej technologii. Nadchodzą uproszczenia i likwidacja pewnej nazwy.

Trochę zakręconej historii

W SKRÓCIE:
  • Główną wartością standardu USB3 i USB4 będzie maksymalna wydajność.
  • Przykładowo, USB 3.2 Gen 2x2 to po zmianie USB 20Gbps (z liczbą oznaczającą maksymalną przepustowość).
  • Nie będzie napisów typu „SuperSpeed” m.in. na pudełkach.

Jedną ze zmian jest pozbycie się symbolu SuperSpeed, który od 2007 r. oznaczał m.in. standard USB 3.0 o prędkości 5 Gb/s. Później jednak w 2013 r. pojawił się następca USB 3.1 z wydajnością do 10 Gb/s, więc dokonano modyfikacji. USB 3.0 został przemianowany na USB 3.1 Gen 1 (mając nadal wartość 5 Gb/s), a USB 3.1 (ten o parametrze 10 Gb/s) na USB 3.1 Gen 2. Następnie zadebiutował USB 3.2 o przepustowości do 20 Gb/s w 2017 r. i zaszła potrzeba „uproszczenia” sprawy. W rezultacie:

  • USB 3.0 (później przemianowany na USB 3.1 Gen 1) to USB 3.2 Gen 1 (5 Gb/s),
  • USB 3.1 (zmieniony potem w USB 3.1 Gen 2) to USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s),
  • USB 3.2 to USB Gen 3.2 2x2 (20 Gb/s).
Nowe oznaczenia USB mają uporządkować bałagan i ułatwić życie użytkownikom - ilustracja #1
Historia standardu USB jest zawiła. Źródło: Unsplash/Solen Feyissa.

Sama nazwa SuperSpeed straciła na znaczeniu, więc zdecydowano się na stworzenie „ludzkiego” systemu przydzielania nazw dla standardu USB, w którym liczy się to, co jest „najistotniejsze” dla przeciętnego klienta, czyli… wydajność.

Zmiana oznaczeń

USB-IF ponownie zmienia nazwy standardów, aby były czytelniejsze dla konsumentów. Przykładowo (spójrz na powyższą listę) USB 3.2 Gen 1 zostanie wymieniony na USB 5Gbps. USB 3.2 Gen 2 stanie się USB 10Gbps, a USB 3.2 Gen 2x2 to po prostu USB 20Gbps. Modyfikacja obejmie także USB 4.0 (przepustowość maksymalna 40 Gb/s), które stanie się USB 40Gbps, a USB 4.1 to od teraz USB 80Gbps (prędkość 80 Gb/s).

Nowe oznaczenia USB mają uporządkować bałagan i ułatwić życie użytkownikom - ilustracja #2

Tak będą wyglądały nowe oznaczenia.Źródło: USB-IF.

To nie koniec ułatwień. Producenci według USB-IF mają nie stosować oznaczeń typu SuperSpeed, SuperSpeed+, Enhanced SuperSpeed, SuperSpeed Plus czy USB Version 2.0 oraz USB4 Version 1.0 w przypadku nazw produktów, opakowań czy reklam, chociaż będą one nadal ujęte w oficjalnych specyfikacjach.

Nowe oznaczenia USB mają uporządkować bałagan i ułatwić życie użytkownikom - ilustracja #3
Pożegnamy to logo. Źródło: domena publiczna.

W przypadku USB 2.0 (jako Hi-Speed USB) postanowiono zachować nazwy literowe (USB-A, USB-B, USB-C), pozbawione wskazania wydajności. Zdaniem prezesa USB-IF, Jeffa Ravencrafta (via Ars Technica), „dwójka” nie potrzebuje takiej informacji, ponieważ ma ona zastosowanie głównie w przypadku działania urządzeń peryferyjnych. Ot, USB-B jest często używane w przypadku drukarek, a USB-A dla myszek czy klawiatur komputerowych. Ponadto miałoby to wprowadzać niedoświadczonych klientów w błąd, ponieważ USB 480Mbps mogłoby zostać uznane za szybsze od USB 5Gbps z powodu sugerowania się większą liczbą bez zwracania uwagi na jednostkę. Natomiast USB 1.0 pozostało bez zmian.

Nowe oznaczenia USB mają uporządkować bałagan i ułatwić życie użytkownikom - ilustracja #4

Oznaczenia USB-C będą zawierać maksymalną przepustowość i moc.Źródło: USB-IF.

Jeff Ravencraft przekazał (via The Verge), że organizacja przeprowadziła badanie i kupujący najczęściej kierują się wydajnością produktu, a np. generacja nie znajduje się w centrum ich uwagi.

Nowe oznaczenia USB mają uporządkować bałagan i ułatwić życie użytkownikom - ilustracja #5

A to oznaczenia ładowarek.Źródło: USB-IF.

Nowa norma wejdzie w życie do końca roku, ale nie oznacza to, że będzie ona powszechna. Problem ten może dotyczyć produktów wydanych przed jej wprowadzeniem oraz tych spoza oficjalnej dystrybucji czy pozbawionych certyfikacji.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie od młodych lat. Był krótko na kierunku dziennikarskim, gdzie zainteresował się psychologią, którą aktualnie studiuje. Mimo tego planów znacznie nie zmienił i zaczął działać na GRY-Online w lipcu 2022 roku. Najlepiej czuje się w tematach technologicznych, chociaż gry i filmy nie kryją przed nim tajemnic. Spędził niezliczoną ilość godzin przemierzając Khorinis, a serię o przygodach Indiany Jonesie zna na pamięć. Czytał również od deski do deski czasopisma branżowe. Poza tym majsterkuje lub wybiera się w podróż do minionych epok.

więcej