Nowe kłopoty na horyzoncie. Brakuje światłowodów

Po długim okresie braków sprzętu elektronicznego sytuacja wydawała się wracać do normy. Nadchodzi jednak kolejna fala – tym razem brakuje światłowodów. A to może mieć bardzo niemiłe konsekwencje.

tech
Konrad "Eklerek" Sarzyński26 lipca 2022
23

Ceny światłowodów drastycznie wzrosły w minionych miesiącach, co może przełożyć się na wyższe koszty usług internetowych, ale przede wszystkim wolniejszą rozbudowę infrastruktury.

To zła wiadomość dla nas wszystkich, bo okres pandemii i wszelkiego rodzaju lockdownów pokazał, jak istotny jest dostęp do szybkiego Internetu.

Wzrosty cen o 70% i coraz większy popyt

Jak podaje cytowany przez Ars Technica Financial Times, w porównaniu do marca 2021 roku ceny kilometra światłowodu wzrosły w Europie aż o 70% – z 3,70 do 6,30 dolara (ok. 29,40 zł). Ogromne zainteresowanie firm światłowodami to po części skutek pandemii i przechodzenia na zdalną formę pracy.

Prace nad rozbudową infrastruktury trwają pełną parą właściwie na wszystkich kontynentach, a w efekcie rośnie popyt – w pierwszej połowie 2022 roku był o 8,1% wyższy niż rok temu. Ogromne ilości światłowodów są potrzebne zarówno gigantom branży (głównie takim jak Amazon, Microsoft czy Facebook), ale też krajowym i regionalnym operatorom, którzy zwiększają przepustowość swoich sieci i doprowadzają światłowód do coraz większej liczby odbiorców.

Nowe kłopoty na horyzoncie. Brakuje światłowodów - ilustracja #1
Braki kluczowych składników i rosnące potrzeby rynku powodują, że fabryki światłowodów nie dają rady. Źródło: Steve Jurvetson/flickr.

Według Michaela Fincha, analityka z Cru Group, może to stanowić sporą przeszkodę w realizacji założonych celów:

Biorąc pod uwagę, że koszt wdrożenia nagle się podwoił, narastają teraz pytania wokół tego, czy kraje będą w stanie spełnić cele wyznaczone dla budowy infrastruktury i czy może to mieć wpływ na globalną łączność.

Jak zwykle chodzi o surowce

Wielu graczy od początku pandemii przeszło przyspieszony kurs zarządzania i logistyki, dość boleśnie przekonując się, jak kruche są obecnie łańcuchy produkcji i jak skomplikowana bywa droga od pojedynczych składników do gotowego produktu na półce. Nie inaczej jest tym razem – jednym z głównych winnych zamieszania jest hel, a raczej jego brak.

Jak podaje cytowana przez Ars Technica Cru Group, problemy z dostawami helu, który jest kluczowy przy produkcji światłowodów, wynika z awarii i przerw w pracy zakładów w USA i Rosji, przez co jego cena w ciągu dwóch lat wzrosła o 135%. Z kolei tetrachlorek krzemu podrożał o 50%. Wygląda na to, że tanio to już było.

W mrocznych barwach sytuację maluje Wendell Weeks z firmy Corning, największego producenta światłowodów na świecie:

W mojej karierze jeszcze nigdy nie widziałem czegoś takiego jak obecny kryzys inflacyjny.

Co to oznacza dla graczy?

Braki chipów miały bardzo bezpośredni wpływ na wielu graczy, którzy planowali w ostatnich kilkunastu miesiącach zakup nowego komputera czy konsoli. Kryzys na rynku światłowodów na pierwszy rzut oka wydaje się mniej znaczący, choć jego skutki mogą być znacznie bardziej długofalowe.

Wyższe ceny i niższa dostępność światłowodów może znacznie spowolnić rozbudowę sieci, także tych lokalnych. Niektóre lokalizacje staną się nieopłacalne, przez co szybki Internet dotrze tam znacznie później. A w świecie, w którym niemal wszystko przenosi się do sieci, w tym praca czy edukacja, stabilne i szybkie połączenie internetowe staje się niemal tak samo potrzebne jak dostęp do wody czy prądu.

POWIĄZANE TEMATY: tech Internet Fintech gospodarka

Konrad "Eklerek" Sarzyński

Konrad "Eklerek" Sarzyński

Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Niedawno zrobił doktorat z rozwoju miast, pracuje też w wydawnictwie naukowym, w którym prowadzi kilka czasopism i dba o jakość publikowanych tam artykułów. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem technologicznym, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie pełni wieczorną i weekendową wartę w dziale Tech, a za dnia składa teksty publicystyczne. Jeżeli w recenzji jakiś obrazek ma zły podpis, to pewnie jego wina. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

Ogromny sukces samochodu Xiaomi, sprzedaż kilkukrotnie większa od oczekiwań

Ogromny sukces samochodu Xiaomi, sprzedaż kilkukrotnie większa od oczekiwań

Kontroler Fallout Xbox doda nieco postapokalipsy do naszego życia także poza ekranem

Kontroler Fallout Xbox doda nieco postapokalipsy do naszego życia także poza ekranem

Ta karta graficzna jest Super, a do tego pokonuje GeForce’a RTX 4070 i nierzadko depcze po piętach RTX-owi 4070 Ti

Ta karta graficzna jest Super, a do tego pokonuje GeForce’a RTX 4070 i nierzadko depcze po piętach RTX-owi 4070 Ti

Gamingowa karta Xbox Mastercard umożliwi zdobycie gier i konsol za darmo

Gamingowa karta Xbox Mastercard umożliwi zdobycie gier i konsol za darmo

Kupił iPhone'a 15 Pro Max na AliExpress. Kiedy otrzymał paczkę, zdał sobie sprawę, że padł ofiarą oszustwa

Kupił iPhone'a 15 Pro Max na AliExpress. Kiedy otrzymał paczkę, zdał sobie sprawę, że padł ofiarą oszustwa