Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 sierpnia 2022, 13:15

autor: Kamil Cuber

Niezwykła mapa pokazuje potęgę Microsoftu

Microsoft stworzył mapę przedstawiającą infrastrukturę usługi Azure, inwestycje ekologiczne oraz podwodne światłowody. Dodatkowo aplikacja oferuje możliwość odbycia wirtualnej wycieczki po jednym z centrów danych.

Źródło: Mapa Microsoftu

Interaktywne mapy tworzone przez entuzjastów zyskują coraz większą popularność. Projekty związane z możliwościami kolei czy miejscami urodzeń znanych osób dobrze ukazują jak wiele informacji można dostarczyć za ich pomocą. Co zaskakujące, do grona twórców dołączył nieco bardziej profesjonalny gracz – Microsoft – który stworzył mapę przedstawiającą infrastrukturę aplikacji Azure. Dzięki niej można łatwo określić, które centra danych obsługują wybrany region.

Niezwykła mapa pokazuje potęgę Microsoftu - ilustracja #1
Widok 2D aplikacji. Źródło: Mapa Microsoftu

Wspomniana mapa poza podstawową funkcją wyświetlania infrastruktury sieciowej umożliwia również podgląd ekologicznych elektrowni oraz nadchodzących inwestycji Microsoftu. Co ciekawe, niektóre instalacje będą w przyszłości ze sobą połączone, jak choćby centrum danych w Danii, które ma być w pełni zasilane z odnawialnych źródeł energii. Aplikacja udostępnia też informacje o wydarzeniach związanych z Microsoftem na terenie poszczególnych krajów. Przykładowo w Polsce firma ogłosiła plan transformacji cyfrowej, według którego w naszym kraju powstanie kolejne centrum danych. Warto również wspomnieć, że na stronie dostępne są dwie wersje mapy – 3D oraz 2D.

Niezwykła mapa pokazuje potęgę Microsoftu - ilustracja #2

Panele informacyjne, które można zobaczyć podczas zwiedzania wirtualnej placówki.Źródło: Mapa Microsoftu

Dodatkowo firma stworzyła model jednego ze swoich centrów danych, dzięki czemu możemy poznać jego budowę od środka. Warto jednak zaznaczyć, że choć środowisko wydaje się trójwymiarowe, to poruszać możemy się jedynie wzdłuż przygotowanych przez twórców ścieżek, co w dość dużym stopniu utrudnia zwiedzanie. Podczas wycieczki możemy zapoznać się z wykorzystywanym sprzętem, pracownikami oraz całą infrastrukturą. Wiele miejsc w budynku zostało specjalnie oznaczonych, a gdy na nie klikniemy pojawiają się ich opisy lub nagrania.

Obie aplikacje, choć mają małe wady, to w zamian oferują ogrom informacji o infrastrukturze Microsoftu. Jest to również dość miły gest ze strony firmy, biorąc pod uwagę, jak rzadko przedsiębiorstwa z branży komputerowej udostępniają tak szczegółowe informacje o swoich projektach.

Niezwykła mapa pokazuje potęgę Microsoftu - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.