Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 września 2022, 13:21

autor: Kamil Cuber

Nie powinieneś wydać na kartę graficzną więcej niż 2000 zł

W obliczu nadchodzących premier kart graficznych zakup starszych układów w cenie powyżej 2 tys. zł może okazać się bardzo nieopłacalny.

Źródło fot. powyżej: Unsplash | Nana Dua

W czasie, gdy ceny kart spadają, kryptowaluty przechodzą na bardziej ekologiczne formy wydobycia, a rynek przygotowuje się na trzy premiery układów graficznych (Nvidii, AMD i Intela), wiele osób może rozważać wymianę swojego sprzętu na nowszy. Czy jednak obecnie zakup nowego GPU to dobra decyzja?

Nie powinieneś wydać na kartę graficzną więcej niż 2000 zł - ilustracja #1
RTX 3090 Ti to najmocniejsza karta graficzna z rodziny RTX 3000. Źródło: Nvidia

Układy high-end

W przypadku GPU z najwyższej półki cenowej zakup nowego za więcej niź 2 tys. zł może być bardzo rozczarowujący, gdy pod koniec roku pojawią się karty graficzne w podobnej cenie, ale o większej wydajności. Przykładowo według informacji pochodzących z przecieku nowy RTX 4090 pokonuje model RTX 3090 Ti w benchmarku 3DMark aż o 72%. Dodatkowo po premierze nowych układów zapewne spadną ceny obecnej generacji, więc za te same pieniądze będzie można kupić lepszą kartę. Ewentualna oszczędność będzie w dużej mierze zależeć od tego, jak szybko i w jakich ilościach nowe GPU pojawią się w sklepach. Warto dodać, że premiera RTX-ów 4000 ma nastąpić 20 września.

Nie powinieneś wydać na kartę graficzną więcej niż 2000 zł - ilustracja #2
Budżetowy RX 6600 XT jest obecnie najczęściej wybieraną kartą graficzną od AMD według ankiety Steam. Źródło: Gigabyte.

Karty graficzne znajdziesz tutaj

Karty ze średniej i niskiej półki cenowej

Ceny układów graficznych przeznaczonych dla mniej wymagających użytkowników w odróżnieniu od high-endu nie powinny odnotować wysokiego spadku wartości w najbliższej przyszłości. Wynika to z faktu, że GPU średniej klasy (kosztujące mniej niż 2000 zł) rzadziej pojawiają się na rynku i sprzedawane są dłużej niż topowe sprzęty, gdyż odpowiadają za większość zysków producentów.

Oprócz tego AMD i Nvidia nie przedstawiły do tej pory swojej oferty w tym segmencie rynku, a Intel zapowiedział nadejście karty ARC 580 dopiero w ostatnim kwartale roku. Możemy więc założyć, że w najbliższym czasie modele kart, takie jak: 6500 XT, RX 6600 XT, RTX 3050 Ti czy RTX 3060, nie doczekają się swoich następców. Dzięki temu kupno takiego średniopółkowego GPU może okazać się dobrym wyborem.

Nie powinieneś wydać na kartę graficzną więcej niż 2000 zł - ilustracja #3
Według dostępnych informacji Intel nie planuje w najbliższym czasie rozszerzać swojej oferty budżetowych kart graficznych. Źródło: Intel.

Budżetowe GPU

Podobnie jest w przypadku kart graficznych z najniższej półki cenowej. Producenci GPU od dawna nie inwestują zbytnio w ten segment rynku, dość rzadko wypuszczając nowe układy. Dowodem na to może być niedawna premiera karty A380, która miała podbić rynek tanich komputerów, a okazała się rozczarowaniem, nie spełniając obietnicy niezłej wydajności w niskiej cenie. Tak więc kupno układu za mniej niż 1000 zł może być całkiem dobrą decyzją, gdyż nie zanosi się na to, żeby w najbliższej przyszłości pojawiły się w tym segmencie inne karty, oferujące znacznie lepszą wydajność w podobnej cenie. Takie konstrukcje, jak RX 6400 czy GeForce GT 1030, nie zapewnią najwyższej wydajności, ale wystarczą do odtwarzania wideo czy grania w starsze gry.

Jeśli więc planujecie wymianę posiadanego sprzętu lub koniecznie musicie kupić nową kartę, warto rozważyć zakup modelu ze średniej półki cenowej (do ok. 2000 zł).

Nie powinieneś wydać na kartę graficzną więcej niż 2000 zł - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.