Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 września 2022, 12:50

NASA trafiła w asteroidę - sukces misji DART

Sonda DART uderzyła w asteroidę Dimorphos. Tym samym misja zakończyła się sukcesem, a NASA udowodniła, że jest w stanie trafić bezzałogowym urządzeniem w niewielki kosmiczny obiekt.

Źrodło fot. NASA
i
W SKRÓCIE:
  • niewielki statek kosmiczny DART uderzył w asteroidę Dimorphos – tak informuje NASA i potwierdza to nagraniem.

Misja DART zakończyła się powodzeniem. Bezzałogowy statek kosmiczny rozpędzony do ponad 22 tys. km/h uderzył w asteroidę Dimorphos. Doświadczenie miało na celu zbadanie, czy NASA jest w stanie tak pokierować urządzeniem kosmicznym, by trafić w niewielki kosmiczny obiekt i zmienić jego orbitę (wbrew pozorom nie chodziło tutaj o zniszczenie asteroidy).

Sonda DART uderzyła w asteroidę

Pozaziemski „atak” był transmitowany na żywo – w Internecie można znaleźć cały materiał, jak i wyselekcjonowane nagrania ostatnich minut sondy DART. Widać na nich obraz z przedniej kamery, jak asteroida stopniowo staje się coraz większa, aż wypełnia cały ekran. Na moment przed uderzeniem widoczna jest ze szczegółami powierzchnia Dimorphosa.

NASA trafiła w asteroidę - sukces misji DART - ilustracja #1
Zdjęcie asteroidy wykonane z odległości 68 kilometrów. Źródło: NASA

Obserwatorium Atlas na Hawajach zarejestrowało przebieg uderzenia. Oglądając je, zobaczymy rozbłysk i obłok materii rozciągający się we wszystkie strony od układu podwójnego Dimorphos-Didymos. Film nie jest zbyt dobrej jakości, ale pamiętajmy, że statkowi kosmicznemu towarzyszyło mniejsze urządzenie LICIACube, którego zadaniem było nagranie wydarzenia z bliskiej odległości. Przesyłanie i przetwarzanie nagrań z LICIACube jednak trochę potrwa. Musimy więc uzbroić się w nieco cierpliwości i poczekać, aż NASA opublikuje materiał.

Asteroida Dimorphos jest niewielka – mierzy 160 metrów i krąży wokół większego Didymosa. Urządzenie DART ważyło zaś 570 kg. Według NASA osiągnięta prędkość powinna pozwolić na zmianę orbity asteroidy o ok. 1%. Wydaje się to niewiele, ale taka wartość w skali kosmicznej może w przyszłości wystarczyć, by ewentualne zagrożenie ominęło Ziemię, zamiast w nią uderzyć.

NASA trafiła w asteroidę - sukces misji DART - ilustracja #2
Obraz powierzchni Dimorphosa przechwycony z odległości 12 kilometrów. Źródło: NASA
NASA trafiła w asteroidę - sukces misji DART - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej