Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 sierpnia 2022, 15:57

Laserem w Ziemię, czyli nowa technologia komunikacyjna NASA

Laserowe systemy komunikacji pozwolą na łatwą wymianę znacznych ilości danych pomiędzy Ziemią i stacjami orbitalnymi. NASA widzi w tej technologii przyszłość i stale ją rozwija.

Źródło fot. powyżej: NASA

Przyszłość kosmicznej komunikacji to lasery – przynajmniej według NASA. Agencja testuje możliwości wymiany danych za pośrednictwem urządzeń optycznych pracujących w zakresie światła podczerwonego.

NASA rozwija systemy komunikacji optycznej

  • W grudniu 2021 roku NASA umieściła na orbicie satelitę LCRD (Laser Communications Relay Demonstration). Jego zadaniem jest testowanie dwukierunkowej komunikacji laserowej.
  • Urządzenie orbitalne TBIRD (TeraByte InfraRed Delivery) wielkości paczki chusteczek ma pokazać, że można w kosmosie uzyskać prawdziwie astronomiczne transfery danych – nawet 200 gigabitów na sekundę. TBIRD został wystrzelony 25 maja tego roku.
  • W 2023 roku NASA planuje wyposażyć Międzynarodową Stację Kosmiczną w urządzenie do komunikacji optycznej ILLUMA-T (Integrated LCRD Low-Earth Orbit User Modem and Amplifier Terminal). Dzięki temu ma być możliwe osiągnięcie transferów na poziomie 1,2 Gb/s.
  • Przyszła misja księżycowa Artemis II także będzie komunikować się z Ziemią za pośrednictwem laserów. System ma nazywać się O2O – Orion Artemis II Optical Communications System.
Laserem w Ziemię, czyli nowa technologia komunikacyjna NASA - ilustracja #1

Obecne i przyszłe systemy komunikacji optycznej NASAŹródło: NASA

Kosmiczne urządzenia i statki będą posiadać systemy komunikacji laserowej, dzięki którym nawiążą dwukierunkowe połączenie z placówkami na Ziemi, lub pośrednio przez satelity. Optyczne medium oznacza przede wszystkim znacznie wyższe szybkości transferu danych.

Lasery to szybkość, lecz czy są bezpieczne?

Nowa technologia pozwoli astronautom na ISS cieszyć się szybkim Internetem, a sondom i satelitom przesłać materiały o bardzo dobrej jakości oraz wysokiej rozdzielczości. NASA przy tym twierdzi, że lasery działające w podczerwieni nie niosą zagrożenia dla naszych oczu.

Ta technologia jest znana jako komunikacja laserowa lub optyczna, mimo że te bezpieczne dla oczu promienie podczerwone nie mogą być widziane przez ludzi.

Można założyć, że będą to lasery raczej niewielkiej mocy. Aczkolwiek sama radiacja w zakresie podczerwieni jak najbardziej może być szkodliwa. Według serwisu EHS zbyt długa ekspozycja na silne światło podczerwone może spowodować zmętnienie soczewki oka, czyli zaćmę. Potrzebna jest jednak do tego spora ilość energii, więc w tym przypadku (komunikacja) nie powinniśmy się niczego obawiać. NASA na pewno wie co robi.

Laserem w Ziemię, czyli nowa technologia komunikacyjna NASA - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej