Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 sierpnia 2022, 15:40

100 razy szybszy - taki będzie nowy procesor NASA

NASA i firma Microchip podpisały umowę o wartości 50 milionów dolarów, by opracować sto razy wydajniejszy procesor do lotów kosmicznych (i nie tylko).

Źródło fot. powyżej: oficjalna strona NASA.

NASA ogłosiło zwycięzcę przetargu na opracowanie nowego procesora lotów kosmicznych. W ramach kontraktu o wartości 50 milionów dolarów arizońska firma Microchip Technology Inc. opracuje CPU dla HPSC (High Performance Spaceflight Computer), który będzie sto razy wydajniejszy od obecnie stosowanych konstrukcji.

Takie zapewnienia mogą brzmieć jak ogromna przesada – dopóki sobie nie uświadomimy, że NASA dotychczas korzystało z komputera mającego prawie trzydzieści lat. Projekt firmy Honeywell (pierwotnie opracowany z myślą o samolotach Boeing 787) dobrze sprawdził się w poprzednich misjach, lecz NASA uważa, ze najwyższy czas na nowe rozwiązanie:

Nasze obecne komputery do lotów kosmicznych zostały opracowane prawie 30 lat temu. Chociaż dobrze służyły w poprzednich misjach, przyszłe inicjatywy NASA wymagają znacznie większych możliwości obliczeniowych na pokładzie i niezawodności. Nowy procesor obliczeniowy zapewni postęp wymagany w zakresie wydajności, odporności na błędy i wszechstronności, aby spełnić te potrzeby przyszłych misji – mówił Wesley Powell, główny technolog NASA ds. zaawansowanej awioniki.

Procesor ma być bardziej niezawodny i wszechstronny od poprzedników, m.in. dzięki elastycznemu dostosowywaniu mocy obliczeniowej w zależności od potrzeb, kompleksowej sieci Ethernetu oraz zaawansowanym algorytmom AI (w tym uczenia maszynowego). Dlatego też NASA wierzy, że projekt firmy Microchip może znaleźć zastosowanie nie tylko w misjach kosmicznych, lecz także w działaniach innych organizacji rządowych, a nawet firm komercyjnych.

100 razy szybszy - taki będzie nowy procesor NASA - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej