Najnowsze chipy mogą powstać w mikrofalówce

Mikrofalówka zmodyfikowana przez naukowców z Uniwersytetu Cornella może być wykorzystywana do produkcji półprzewodników. TSMC jest zainteresowane projektem.

nauka
Damian Miśta11 września 2022
7

Źródło fot. powyżej: Unsplash/Vishnu Mohanan.

Uniwersytetowi Cornella udało się zmodyfikować zwykłą mikrofalówkę domową tak, aby dało się ją wykorzystać do produkcji półprzewodników. Dokonanie jest o tyle istotne, że twórcy rozwiązania pokonali barierę, przed jaką stała branża elektroniczna.

Problemy producentów półprzewodników

Jak wskazano, proces wytwarzania materiałów stosowanych w produkcji mikroprocesorów przypomina pieczenie. Ot, chodzi o mieszanie surowców i ich podgrzewanie w celu uzyskania pożądanego prądu elektrycznego – dzięki odpowiedniemu ułożeniu się atomów. Jednak aktualnie stosowane przez producentów półprzewodników metody zbliżają się ku krytycznym limitom, zatem wytwarzanie pożądanych i sprawnych wyrobów jest coraz trudniejsze. Z czasem może się to okazać niemożliwe, gdyż materiał po przetworzeniu będzie bezużyteczny dla elektroniki.

TSMC miało pomysł

Z pomocą przychodzą domowe mikrofalówki. Producent m.in. układów scalonych Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) wysunął teorię, że ten sprzęt AGD wpisuje się w rozwiązanie problemu ze względu na jego skłonność do nierównomiernego podgrzewania żywności i możliwość wytwarzania fali stojącej, która uniemożliwiałaby spójną zmianę właściwości materiału. Dlatego też TSMC nawiązało współpracę z prof. Jamesem Hwangiem w celu modyfikacji kuchenki mikrofalowej tak, aby dała sposobność do selektywnej kontroli fal stojących. Taka precyzja umożliwia odpowiednią obróbkę bez nadmiernego nagrzewania i uszkodzenia obiektu.

Eksperyment się udał i przerobiona „mikrofala” może być używana do produkcji elektroniki. Lider projektu zauważył, że kilka firm aktualnie zajmuje się wytwarzaniem materiałów do półprzewodników o wielkości 3 nm, zatem:

Nowe podejście do mikrofalówek może potencjalnie umożliwić wiodącym producentom, jak TSMC czy Samsung, zejście do 2 nm – przewiduje prof. James Hwang.

Najnowsze chipy mogą powstać w mikrofalówce - ilustracja #1
Innowacyjny pomysł został już opatentowany przez J. Hwanga (po prawej) i doktora habilitowanego Gianlucę Fabiego (po lewej). Źródło: Cornell University.

Jak twierdzą autorzy nowego rozwiązania – niepozorne mikrofalówki codziennego użytku mogą być używane do działalności produkcyjnej komputerów, telefonów i innych urządzeń już w 2025 r.

POWIĄZANE TEMATY: nauka komputery ciekawostki wynalazki

Damian Miśta

Damian Miśta

Na GRYOnline.pl udziela się od lipca 2022 roku. Najczęściej publikuje artykuły o nowinkach w świecie technologii ze względu na zainteresowanie sprzętem elektronicznym i zmieniającą się rzeczywistością, jednak zdarza mu się również podejmować tematy związane z grami i filmami. Poza tym chętnie wybiera się w podróż do minionych epok. Do gier i pisania ciągnęło go od młodych lat, więc kończył różne tytuły, żeby je później amatorsko recenzować. Zna wszystkie zakamarki Khorinis, a serię przygód Indiany Jonesa powtarzał wiele razy.

Jaka odległość od telewizora 65 cali?

Jaka odległość od telewizora 65 cali?

Fastboot w Androidzie - co to jest i jak go wyłączyć?

Fastboot w Androidzie - co to jest i jak go wyłączyć?

Motorola „zjada” Samsunga Galaxy Flipa 5 na śniadanie. Lepszego składanego smartfona w tej kwocie nie znajdziecie

Motorola „zjada” Samsunga Galaxy Flipa 5 na śniadanie. Lepszego składanego smartfona w tej kwocie nie znajdziecie

Kolejna konsola Xbox powinna jeszcze bardziej wykorzystać jedną ze swoich najmocniejszych stron

Kolejna konsola Xbox powinna jeszcze bardziej wykorzystać jedną ze swoich najmocniejszych stron

Intel ma problem, procesory odmawiają posłuszeństwa w niektórych wypadkach

Intel ma problem, procesory odmawiają posłuszeństwa w niektórych wypadkach