Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 lutego 2023, 16:35

autor: Damian Miśta

Odpala Crysisa, obsługuje PCI-E 5.0; chińskie GPU w akcji

MTT S80 jest chińską kartą graficzną, która miała premierę w ubiegłym roku. Produkt ten został przetestowany przez kolekcjonera podzespołów komputerowych i okazał się modelem pozwalającym na codzienne użytkowanie.

Źródło fot. Löschzwerg | Twitter.
i

Nudna jest sytuacja, w której na rynku występują zaledwie trzy marki kart graficznych (a do niedawna tylko dwie). Na szczęście jeden z azjatyckich producentów próbuje włączyć się do rywalizacji, a niemiecki fascynat sprzętu komputerowego zdobył egzotyczny układ graficzny prosto z Chin.

MTT S80 to pierwsze GPU obsługujące PCIe 5.0

MTT S80, wydany w ubiegłym roku przez markę Moore Threads, zaskoczył ze względu na bycie pierwszym na rynku GPU obsługującym magistralę PCIe w wersji 5.0. Karta oparta na architekturze MT Unified System Architecture (MUSA) ma 4096 rdzeni MUSA, obsługuje szereg współczesnych API, takich jak CUDA, DirectX, OpenGL czy Vulkan, a nawet jest wyposażona w 16 GB pamięci VRAM GDDR6. Na papierze dysponuje także całkiem solidną mocą 14,4 TFLOPS, co powinno teoretycznie stawiać ją w podobnym segmencie co GeForce RTX 3060 i Radeon RX 6750 XT.

Odpala Crysisa, obsługuje PCI-E 5.0; chińskie GPU w akcji - ilustracja #1
Tak wygląda nowy MTT S80. Źródło: Twitter | Löschzwerg.

Na pierwszy rzut oka karta wygląda „normalnie”. W końcu, jak przystało na rzecz przeznaczoną dla graczy, ma nawet oświetlenie RGB. A jak wypada w grach? Löschzwerg postanowił sprawdzić to w praktyce.

Moore Threads pozwoli zagrać w Crysisa

Zdobycz niestety nie okazała się idealna. Od listopada 2022 r. ukazała się tylko jedna i niedopracowana wersja sterowników: 200.2. Z powodu błędu w oprogramowaniu układ graficzny pobiera aż 110 W, będąc w spoczynku! Nie obsługuje też teselacji czy DirectX 12, a wyłącznie wersje 9 i 11. Za to umożliwi zagranie w np. Crysisa (po włączeniu trybu kompatybilności D3D9) czy pierwszego F.E.A.R.-a.

Tester przy pomocy benchmarku Unigine Heaven porównał MTT S80 z ARC 770 od Intela, który jest „odpowiednikiem” RTX-a 3060 od Nvidii. Produkt Chińczyków dał się poznać jako mniej wydajny od flagowca „Niebieskich” średnio aż o 35-64%.

Ceny kart graficznych sprawdzisz tutaj

Na ten moment nabycie karty graficznej MTT S80 może być kłopotliwe dla konsumentów z Polski (jest dostępna wyłącznie na chińskich portalach aukcyjnych), a jej działanie pozostawia sporo do życzenia. Mimo to nie wyklucza się, że w przyszłości karty graficzne z Państwa Środka zostaną liczącą się siłą na rynku. W końcu sankcje nakładane na Chiny mogą się zaostrzyć, a w obliczu braku dostępności produktów Nvidii, AMD czy Intela tamtejsi gracze będą musieli sięgnąć po rodzime rozwiązania.

  1. Profil Löschzwerga na Twitterze
Odpala Crysisa, obsługuje PCI-E 5.0; chińskie GPU w akcji - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie od młodych lat. Był krótko na kierunku dziennikarskim, gdzie zainteresował się psychologią, którą aktualnie studiuje. Mimo tego planów znacznie nie zmienił i zaczął działać na GRY-Online w lipcu 2022 roku. Najlepiej czuje się w tematach technologicznych, chociaż gry i filmy nie kryją przed nim tajemnic. Spędził niezliczoną ilość godzin przemierzając Khorinis, a serię o przygodach Indiany Jonesie zna na pamięć. Czytał również od deski do deski czasopisma branżowe. Poza tym majsterkuje lub wybiera się w podróż do minionych epok.

więcej