Mózgi nastolatków są „zaprogramowane” tak, by ignorować rodziców - neuronaukowcy potwierdzają

Okres dojrzewania jest trudny zarówno dla nastolatków, jak i ich rodziców. Często oddalają się oni od siebie. Kto lub co jest temu winne? Badania naukowe wykazały, że to wszystko sprawka ludzkiego mózgu.

nauka
Hubert "hexx0" Śledziewski24 maja 2022
6

Źródło grafiki: Pinterest.

Niezależnie od tego, czy okres dojrzewania macie już dawno za sobą, czy właśnie go przechodzicie, czy jest on dopiero przed Wami, na pewno słyszeliście historie z nim związane. O tym, jak to młodzi ludzie zaczynają „żyć własnym życiem” i ignorować rodziców. Na temat tego zjawiska powstają prace naukowe, lecz na potrzeby niniejszej wiadomości wystarczy, abyście wiedzieli, że do tej pory było ono brane na tapet głównie przez badaczy nauk społecznych, takich jak socjologia czy psychologia.

Jeśli chcecie wiedzieć, co udało im się ustalić, odsyłam do ramki. Osoby, które już to wiedzą, mogą ją pominąć i przejść dalej – by przekonać się, co udało się ustalić neurologom i neuropsychologom z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii (Stany Zjednoczone).

DOJRZEWANIE A NAUKI SPOŁECZNE

Według ustaleń psychologów i socjologów, za przypadający na okres dojrzewania „młodzieńczy bunt” odpowiadają czynniki społeczne. Dzieci dorastają, zaczynają otwierać się na świat, dostrzegać „dziury” w – dotychczas często niezachwianym – autorytecie rodziców i szukać wartych naśladowania wzorców w gronie znajomych. W ten sposób między światopoglądem ich i rodziców tworzą się różnice, które młodzi ludzie zwykle starannie pielęgnują. Do tego dochodzi kwestia tzw. „burzy hormonów”, ale to już temat na zupełnie inną okazję.

Opis i wynik badania

Na początek musicie wiedzieć, że było to pierwsze badanie biorące pod uwagę kwestie neurologiczne, a nie społeczne. Trwało ono kilka lat, a wyniki opublikowane zostały kilka tygodni temu w renomowanym czasopiśmie „Journal of Neuroscience” (via JeuxVideo.com). W ramach badania grupę 46 nastolatków (dziewczyn i chłopców) w wieku od 7 do 16 lat poddano testom medycznym. Jakim konkretnie? Np. rezonansowi magnetycznemu – chodziło bowiem o to, by dało się monitorować aktywność mózgu.

Jak pewnie się domyślacie, rodzice musieli wyrazić zgodę na tego typu badanie. Ich rola nie kończyła się jednak na tym. Chodzi tu o matki nastolatków, których wypowiedzi zostały nagrane, a następnie odtworzone ich dzieciom w trakcie badania. Reakcje tych ostatnich – czy raczej: reakcje ich mózgów – były odmienne w zależności od wieku, w jakim znajdowali się badani.

  • Mózgi chłopców i dziewcząt w wieku 7–12 lat przejawiały silną aktywność neuronalną, gdy odtworzony im został głos matki.
  • Mózgi chłopców i dziewcząt w wieku 13–16 lat przejawiały wyraźnie mniejszą aktywność neuronalną, gdy odtworzony im został głos matki.
Mózgi nastolatków są „zaprogramowane” tak, by ignorować rodziców - neuronaukowcy potwierdzają - ilustracja #1
Okazuje się, że te wszystkie kłótnie to w dużej mierze wina naszego mózgu. Źródło grafiki: GoWork.pl.

Nieuniknione przekroczenie płynnej granicy

Innymi słowy, starszym dzieciom – czy raczej ich mózgom (warto to podkreślić jeszcze raz) – znacznie łatwiej przychodziło ignorowanie głosu matki. Głosu, który przez większość swojego dotychczasowego życia prawdopodobnie poznali najlepiej – co pokazują te same badania przeprowadzone na młodszej grupie wiekowej.

Trudno stwierdzić, z czego wynika zaobserwowana zmiana. Nie oznacza jednak ona oczywiście, że trzynaste urodziny są jakąś magiczną granicą, po przekroczeniu której mimowolnie zaczynamy ignorować naszych rodziców i przywiązywać większą uwagę do głosów kolegów oraz koleżanek. W zależności od wielu zmiennych – pochodzenia społecznego, tego, jak radzimy sobie w szkole, czy relacji rodzinnych i koleżeńskich – ów proces może nastąpić wcześniej lub później. Niemniej wydaje się nieunikniony – dlatego też warto zdawać sobie z niego sprawę i świadomie ograniczyć potencjalnie negatywne skutki, które niesie, do minimum.

POWIĄZANE TEMATY: nauka ciekawostki analizy i badania

Hubert "hexx0" Śledziewski

Hubert "hexx0" Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

Duża wpadka amerykańskiej policji. Przyczyniła się do niej aplikacja Apple

Duża wpadka amerykańskiej policji. Przyczyniła się do niej aplikacja Apple

Fani muzyki wracają do starszych rozwiązań. Sprzedaż winyli ponownie wyższa od płyt CD

Fani muzyki wracają do starszych rozwiązań. Sprzedaż winyli ponownie wyższa od płyt CD

Pamięć GDDR7 naprawdę jest tak szybka, jak zapowiadano. Samsung opublikował specyfikację

Pamięć GDDR7 naprawdę jest tak szybka, jak zapowiadano. Samsung opublikował specyfikację

Gracze pecetowi w końcu polubią się z Xbox Cloud Gaming. Nadchodzi wsparcie dla klawiatury i myszy

Gracze pecetowi w końcu polubią się z Xbox Cloud Gaming. Nadchodzi wsparcie dla klawiatury i myszy

Twój procesor nie ma szans. Recenzja techniczna Dragon's Dogma 2

Twój procesor nie ma szans. Recenzja techniczna Dragon's Dogma 2