Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 maja 2022, 12:50

Miliarderzy polecieli na ISS. Teraz narzekają

Komercyjny lot w kosmos to nie wakacje. Przekonali się o tym astronauci misji Ax-1. Na konferencji zorganizowanej po ich powrocie podkreślili ilość obowiązków, którym musieli podołać.

Fot. powyżej: Wikimedia / SpaceX

W SKRÓCIE:
  • podczas misji Ax-1 na astronautów czekało sporo zajęć;
  • brak grawitacji utrudniał wykonanie niektórych czynności.

Za 55 milionów dolarów można kupić wiele rzeczy, w tym także kilka dni pracy. Jak to możliwe? Wystarczy nabyć bilet w kosmos – miejsce w jednym z komercyjnych lotów. Jak się okazuje, wcale nie czeka nas leniwe podziwianie Ziemi z góry, a raczej sporo wysiłku intelektualnego i fizycznego.

Członkowie misji Ax-1 Axiom Space podczas konferencji przyznali, że byli wręcz zawaleni obowiązkami. Na kilka dni stali się także załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, przez co ich urozmaicony harmonogram odczuli nawet gospodarze – astronauci przebywający tam regularnie.

Zasadniczo przybycie członków misji Axiom wydawało się mieć większy wpływ na codzienne obciążenie pracą profesjonalnej załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, niż oczekiwano. – Susan Helms, była astronautka NASA

Axiom Mission 1 (Ax-1)

Prywatny lot kosmiczny zorganizowany przez założoną w 2016 roku firmę Axiom Space. Jego start odbył się 8 kwietnia z Centrum Kennedy’ego na Florydzie. Załoga statku kosmicznego Crew Dragon składała się z czterech osób – dowódcy misji Michaela López-Alegría, pilota Larry’ego Connora i dwóch specjalistów Marka Pathy’ego oraz Eytana Stibbe. O ile Michael jest doświadczonym astronautą NASA, pozostali członkowie to przede wszystkim przedsiębiorcy (choć Eytan Stibbe był wojskowym pilotem). Ich statek pozostawał zadokowany do ISS przez 16 dni, 25 kwietnia zaś załoga wróciła na Ziemię. Podczas misji zostało wykonanych 25 eksperymentów naukowych.

Miliarderzy polecieli na ISS. Teraz narzekają - ilustracja #1
Uczestnicy misji Axiom Space 1. Źródło: Axiom Space

Być może niektóre rzeczy udałoby się wykonać szybciej, jednak w planach przeszkadzała nieważkość. Brak grawitacji okazał się mieć większy wpływ na przebieg eksperymentów niż wcześniej zakładano, stąd niektóre z nich zajęły znacznie więcej czasu. Astronauci mogli przeznaczyć tylko krótkie chwile na wyjrzenie za okienko czy kontakt z bliskimi.

Axiom Space przygotowuje się do kolejnej misji, w związku z czym oferuje trzy miejsca na statku Crew Dragon (jedno przeznaczone dla astronauty ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich). Jeśli ktoś jest chętny – zgłoszenie można wypełnić i wysłać na stronie Axiom Space.

Miliarderzy polecieli na ISS. Teraz narzekają - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.