Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 września 2022, 17:30

autor: Damian Miśta

Xbox Series X w końcu pozwala grać offline, jest istotna zmiana

Po najnowszej aktualizacji konsoli Xbox Series X nie jest już wymagane połączenie z Internetem w celu uruchomienia gier z płyty. Występują jednak pewne wyjątki.

Źródło fot. powyżej: Unsplash/Louis-Philippe Poitras.

Niemożność grania na Xboksie z powodu braku dostępu do Internetu odchodzi częściowo do przeszłości. Microsoft udostępnił aktualizację o numerze 2208, która luzuje kontrowersyjne zabezpieczenie DRM.

Granie bez Internetu

Na konsolach Xbox Series X umożliwiono graczom uruchamianie gier (także z Xboxa One) przy użyciu samej płyty bez dodatkowej weryfikacji licencji i pobierania dodatkowych plików przy instalacji. Do wyjątków należą produkcje pochodzące z usługi Xbox Game Pass (w celu sprawdzenia, czy subskrypcja jest aktywna), tytuły z Xbox Classic i 360 (za sprawa wstecznej kompatybilności) oraz produkcje niebędące w całości dostępne w trybie offline z fizycznego nośnika, jak np. Forza Horizon 5 czy Halo Infinite.

Konsolę Xbox Series X kupisz tutaj

Nowinę nagłośnił na YouTubie kanał Hikikomori Media, gdzie prezenter pokazał, jak włącza gry na Xboxie Series X pozbawionym dostępu do Internetu. Wykonał to bez zakończenia procesu instalacji i pobrania aktualizacji (co nie było wcześniej możliwe). Udało mu się zagrać w Resident Evil: Village (wersję na Xboxa Series X/S) oraz gry przeznaczone na Xboxa One, jak np. Devil May Cry HD Collection czy NieR: Automata. Niestety przy braku połączenia z siecią nie udało się uruchomić Deadly Premonition na Xboxa 360 oraz Panzer Dragoon Orta na pierwszego Xboxa.

Doniesienia zostały oficjalnie potwierdzone przez główną inżynierkę Xboksa Eden Marie na Twitterze, która stwierdziła, że „w zdecydowanej większości przypadków” DRM nie był potrzebny. Jednak nadal część gier może wymagać aktualizacji w celu „zapewnienia najlepszych doświadczeń”. Natomiast klasyka z Xboxa 360 i oryginalnego Xboxa zawiera pliki, które „nie mogą zostać użyte bezpośrednio”.

Xbox Series X w końcu pozwala grać offline, jest istotna zmiana - ilustracja #1
E. Marie skorygowała numer aktualizacji w następnym poście. Źródło: Twitter/Eden Marie.
Xbox Series X w końcu pozwala grać offline, jest istotna zmiana - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie, a teraz publikuje teksty na Gry-Online.pl. Pasja do gier rozpoczęła się u niego od strzelania do kaczek na Pegasusie. Następnie biegał za Okiem Innosa, pukał wrogów patelnią w Team Fortress 2 i robił głupoty w Saints Row. Poza tym lubi nerdowe tematy o technologiach oraz to, co akurat wyda mu się ciekawe.

więcej