Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 stycznia 2023, 12:55

autor: Marek Pluta

Microsoft będzie inwestował miliardy w rozwój AI

Microsoft widzi duży potencjał w sztucznej inteligencji i uważa, że w przyszłości stanie się bardzo popularna. Potwierdził też wielomiliardową inwestycję w firmę OpenAI, odpowiedzialną za popularnego chatbota ChatGPT, która przyspieszy jego rozwój.

Źródło fot. Unsplash | Matthew Manuel
i

Microsoft wprawdzie nie widzi przyszłości w wirtualnej rzeczywistości i zwalnia ludzi odpowiedzialnych za rozwój sprzętu i usług VR, jednak zupełnie inaczej postrzega sztuczną inteligencję. Niedawno informowałem, że gigant planuje zainwestować 10 mld dolarów w zakup 49% udziałów w OpenAI odpowiedzialnej za chatbota ChatGPT. Amerykański koncern właśnie ogłosiłwieloletnią, wielomiliardową inwestycję, która zwiększy tempo rozwoju AI i zapewni korzyści dla całego świata.

Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoftu, obiecał również zwiększyć inwestycje w wyspecjalizowane systemy komputerowe, które pozwolą OpenAI znacznie przyspieszyć prowadzone badania. Koncern zamierza także wdrożyć opracowane przez firmę modele w swych produktach dla konsumentów oraz firm, w tym w usłudze Azure OpenAI, pomagającej programistom w tworzeniu własnych aplikacji AI. Jednym z pomysłów na wykorzystanie chatbota może być zintegrowanie go z wyszukiwarką Bing, dzięki czemu zamiast wyświetlać jedynie listę linków do stron związanych z poszukiwanymi informacjami, będzie zapewniał bardziej ludzkie odpowiedzi.

Microsoft inwestuje w OpenAI

ChatGPT jest niewątpliwie bardzo użytecznym narzędziem, jednak nie ma ostatnio zbyt dobrej prasy. Wzbudza coraz większy niepokój nauczycieli, gdyż uczniowie chętnie wykorzystują go do pisania wypracowań. Przykładem tego jest opisany przez New York Post przypadek studenta Uniwersytetu Północnego Michigan, który wykorzystał chatbota, aby napisał za niego esej na zaliczenie egzaminu z filozofii. Z tego powodu niektóre placówki edukacyjne decydują się na wprowadzenie zakazu używania go na szkolnych komputerach. Powstało też specjalne narzędzie o nazwie GPTZero, które wykrywa teksty pisane przez sztuczną inteligencję, a korzysta z niego już ponad 6 tys. wykładowców z takich uczelni, jak Harvard oraz Yale.

Microsoft będzie inwestował miliardy w rozwój AI - ilustracja #1
Źródło: Microsoft

Inwestycja Microsoftu w OpenAI z pewnością przyspieszy rozwój sztucznej inteligencji. Niestety może również sprawić, że coraz więcej uczniów będzie chciało ją wykorzystać, aby ułatwić sobie życie.

Microsoft będzie inwestował miliardy w rozwój AI - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.