Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 czerwca 2022, 10:45

Marsjańska sonda na Windows 98 wreszcie dostanie aktualizację

Windows 98 ma się całkiem dobrze w niektórych miejscach. Sonda kosmiczna Mars Express nadal wykorzystuje narzędzia opracowane na tej wersji oprogramowania Microsoftu. Na szczęście nadszedł czas na aktualizację.

Źródło fot. powyżej: Wikimedia / Mark Morgan / CC 2.0

ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) zamierza zaktualizować oprogramowanie bezzałogowego statku kosmicznego Mars Express, który orbituje wokół Marsa. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że system urządzenia bazuje jeszcze na Windows 98. Cóż, lepiej późno, niż wcale.

Windows 98 w kosmosie

Mimo rosnącej popularności Windows 11, są jeszcze miejsca, gdzie nadal wykorzystywane są starsze wersje systemu. Nawet tak archaiczne jak Windows 98, a jedno z tych miejsc znajduje się poza Ziemią. Może dlatego pozaziemskie cywilizacje nie mogą się z nami skontaktować – widzą komunikat o braku klawiatury i nie wiedzą, jak wcisnąć F1.

Sonda Mars Express wykorzystuje instrument MARSIS do badań gruntu planety w poszukiwaniu oznak wody. Do tej pory jego narzędzia napędzało software opracowane jeszcze na Windows 98, ale ESA zdecydowało o jego aktualizacji. Ma to pomóc uzyskać dokładniejsze wyniki i obrazy powierzchni dzięki optymalizacji komunikacji z centrum na Ziemi.

Warto zaopatrzyć się w Windows 11

Najwyższy czas na upgrade

Nowe oprogramowanie pomoże nam szybciej i szerzej zbadać te regiony [biegun południowy – dop. autor] w wysokiej rozdzielczości i potwierdzić, czy zawierają one nieodkryte dotąd źródła wody na Marsie. To naprawdę jak posiadanie zupełnie nowego instrumentu na pokładzie Mars Express prawie 20 lat po starcie.

– Colin Wilson, naukowiec ESA uczestniczący w projekcie Mars Express

Choć Windows 98 wydaje się mocno przestarzały, warto pamiętać, że misja Mars Express wystartowała w 2003 roku. Agencje kosmiczne często wykorzystują starsze oprogramowanie i komputery, gdyż uchodzą one za bardziej stabilne i odporne na ciężkie warunki występujące w kosmicznej próżni.

Marsjańska sonda na Windows 98 wreszcie dostanie aktualizację - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.