Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 września 2022, 22:00

autor: Kamil Cuber

Mark Zuckerberg stracił fortunę i wypadł z czołówki najbogatszych ludzi świata

Twórca platformy Facebook utracił w tym roku aż 71 miliardów dolarów i spadł na 20. miejsce w rankingu najbogatszych ludzi świata.

Źródło fot. powyżej: Unsplash | Souvik Banerjee.

Do tej pory mogło się wydawać, że fortuna najbogatszych ludzi świata jest niezachwiana i tylko jakieś trudne do przewidzenia katastrofy mogłyby zmniejszyć ilość posiadanych przez nich pieniędzy. Jak się jednak okazuje, równie dobrze mogą do tego doprowadzić w pełni przemyślane i rozważne – zdawałoby się – decyzje, czego przykładem może być przypadek Marka Zuckerberga, który stracił połowę posiadanego majątku przez nietrafione inwestycje i spadł z 6. na 20. miejsce najbogatszych ludzi na świecie.

Mark Zuckerberg stracił fortunę i wypadł z czołówki najbogatszych ludzi świata - ilustracja #1
Największą fortunę Mark Zuckerberg posiadał we wrześniu 2021 roku, kiedy to jego majątek szacowano na 142 miliardy dolarów. Źródło: Unsplash | Muhammad Asyfaul.

Jak donosi portal Bloomberg, główną przyczyną znacznego uszczuplenia fortuny twórcy Facebooka była informacja o zahamowaniu wzrostu liczby użytkowników tegoż serwisu w lutym 2022 roku. Spowodowało to rekordowy spadek majątku Zuckerberga o 31 miliardów w ciągu jednego dnia.

Dodatkowo w podobnym czasie właściciel Mety podjął dwie nietrafione pod względem finansowym decyzje. Jedną z nich było wsparcie projektu Metaverse, który, choć na początku mógł się wydawać przyszłością branży elektronicznej, w praktyce okazał się finansową katastrofą, która jedynie w drugim kwartale roku kosztowała Metę aż 2,8 miliarda dolarów. Dodatkowo opublikowane przez Zuckerberga „selfie” przedstawiające mocno przestarzałą oprawę graficzną raczej nie zachęcało nowych odbiorców do przetestowania tego wirtualnego świata.

Mark Zuckerberg stracił fortunę i wypadł z czołówki najbogatszych ludzi świata - ilustracja #2
Kurs akcji Mety na przestrzeni lat. Źródło: Google Finanse.

Kolejnym powodem była inwestycja w rozwój Instagram Reels, funkcji Instagrama, która umożliwia wstawianie krótkich filmików. Niestety pomysł okazał się fiaskiem ze względu na olbrzymią konkurencję ze strony znacznie popularniejszego TikToka.

Poza Markiem Zuckerbergiem swoją pozycję stracił również właściciel Amazona, Jeff Bezos. Zamiast niego na drugim miejscu znalazł się pochodzący z Indii Gautam Adani. Pierwszą pozycję na liście nadal zajmuje Elon Musk.

Warto jednak zaznaczyć, że zła passa Marka Zuckerberga może się w każdej chwili skończyć, gdyż większość jego majątku stanowią akcje firmy Meta. Jeśli więc ich cena znów zacznie rosnąć, to wraz z nią odbuduje się fortuna twórcy Facebooka.

Mark Zuckerberg stracił fortunę i wypadł z czołówki najbogatszych ludzi świata - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.