Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 września 2019, 11:16

autor: Aquma

Ma być szybko - pierwsze informacje o nowych Radeonach

W sieci pojawiły się pierwsze konkrety na temat nowych kart graficznych Radeon, tworzonych przez koncern AMD. Układy będą posiadały m.in. bardzo szybką pamięć HBM2E i sprzętową obsługę ray tracingu.

Pierwsze konkrety na temat nowych Radeonów. - Ma być szybko - pierwsze informacje o nowych Radeonach - wiadomość - 2019-09-17
Pierwsze konkrety na temat nowych Radeonów.

Serwis TweakTown przedstawił pierwsze detale na temat nowych kart z serii Radeon przygotowywanych przez koncern AMD. Układy mają być wykonane w usprawnionym procesie technologicznym 7nm (tzw. 7nm+) i wykorzystać architekturę RDNA drugiej generacji (RDNA 2). Ich premiery podobno należy się spodziewać w drugiej połowie przyszłego roku.

Co zaoferują nowe Radeony? Z wcześniejszych doniesień wiemy już, że będą posiadały sprzętową obsługę ray tracingu. Okazuje się jednak, że to zaledwie wierzchołek góry lodowej - możliwe też, że sprzęt będzie wyposażony w nawet 32 gigabajty bardzo szybkiej pamięci HBM2E, o przepustowości sięgającej astronomicznego poziomu 920 GB/s (w przypadku, gdy w konstrukcji zostaną wykorzystane dwie kości 16 GB).

Plany ewolucji architektury RDNA.
Plany ewolucji architektury RDNA.

Warto przy tym odnotować, że nowe karty AMD prawdopodobnie będą konstrukcjami wymierzonymi w inny segment rynku niż modele RX 5700 i 5700 XT - czerwoni” mogą chcieć rzucić wyzwanie Nvidii na polu GPU dla największych entuzjastów, na którym obecnie dominują pozbawione konkurencji GeForce’y RTX 2080 Ti oraz RTX 2080 Super. Nie oznacza to oczywiście, że koncern dr Lisy Su zrezygnuje z opracowania słabszych wariantów.

AMD pracuje też nad usprawnieniem architektury procesorów - pierwsze jednostki zbudowane w oparciu o Zen 3 mogą pojawić się na rynku w przyszłym roku. Sprzęt będzie produkowany w litografii 7nm+, która ma pozwolić na upchnięcie na krzemowej płytce nawet 20% więcej tranzystorów i osiągnięcie o 10% lepszej efektywności.

  1. AMD – strona oficjalna
  2. Nvidia – strona oficjalna