Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 stycznia 2023, 11:40

autor: Kamil "KSulej" Sulej

Kupujemy coraz mniej smartfonów, sprzedaż najgorsza od dekady

Branża smartfonów przechodzi najgorszy okres od przeszło dekady. Wpływ na to mają w głównej mierze problemy gospodarcze, ale też przesyt rynku.

Źródło fot. Daniel Romero | Unsplash
i

Dla konsumentów smartfony przestały być priorytetem zakupowym – taki odważny wniosek można wyciągnąć z dostępnych danych. Spowodowane jest to w głównej mierze przez inflację oraz nie najlepsze prognozy gospodarcze na ten rok. Według analityków z Canalys globalne dostawy w czwartym kwartale 2022 roku zmniejszyły się aż o 17% w porównaniu do 2021 roku. Gdy spojrzymy na całoroczne dostawy smartfonów, zauważymy 11% spadek. Oznacza to, że w 2022 dostarczono mniej niż 1,2 miliarda smartfonów. To wynik najgorszy od dekady.

To nie oznacza jednak, że wszyscy producenci załamują ręce. Samsung i Apple przeszły przez kryzys względnie najlepiej, zwiększając swoje udziały w rynku kosztem mniejszych graczy. W 2022 roku firma z Cupertino mogła pochwalić się udziałem na poziomie 19% (17% w 2021 r.). Samsung z kolei kontrolował aż 22% rynku w porównaniu do 20%, które „wykręcił” w 2021 roku. Inni producenci zaliczyli spadki w granicach 1-2%. Patrząc jednak tylko na IV kwartał 2022 r., to Apple jest górą (25% udziału vs 20% Samsunga). Przyczynić mogła się do tego jesienna premiera linii iPhone 14. Nie wydaje się, żeby prezentacja Galaxy S23 mogła to zmienić, ale rozpiętość portfolio Samsunga jest na tyle szeroka, że Koreańczycy i tak powinni utrzymać prowadzenie.

Kupujemy coraz mniej smartfonów, sprzedaż najgorsza od dekady - ilustracja #1
Kupujemy mniej telefonów komórkowych niż rok temu. Źródło: Canalys.com

Jakie są perspektywy na przyszłość?

Okazuje się, że to nieważne czy ktoś stracił, czy zyskał. Gospodarka balansująca na krawędzi recesji wpływa na każdy sektor. Odczuła to dotkliwie branża technologiczna, na co wskazuje Runar Bjorhovde, analityk Canalys Research.

Dostawcy smartfonów zmagali się z problemami w środowisku makroekonomicznym przez cały 2022 rok. Czwarty kwartał przyniósł najgorsze wyniki roczne i kwartalne od dekady. Dystrybutorzy są bardzo ostrożni w składaniu nowych zamówień, co przyczynia się do niskich dostaw w czwartym kwartale.

Czwarty kwartał ubiegłego roku wyraźnie kontrastuje z 2021 r. Nawet tanie smartfony nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem, jak dwa lata temu. To tylko pokazuje, jak w ciągu roku zmieniły się priorytety konsumentów, którzy skupiają się na opłacaniu rosnących rachunków i robieniu przemyślanych zakupów.

Eksperci zakładają, że w 2023 roku najpopularniejszą taktyką wielkich marek będzie bronienie swego udziału w rynku. Przewiduje się, w najlepszym dla producentów scenariuszu, że w 2023 roku nastąpi delikatna poprawa sprzedaży. Jeśli jednak sytuacja ekonomiczna nie zmieni się na lepsze, to możemy być świadkami zerowego wzrostu w branży.

Chociaż presja inflacyjna będzie stopniowo słabnąć, skutki podwyżek stóp procentowych, spowolnienia gospodarczego i borykającego się z problemami rynku pracy ograniczą potencjał rynkowy – powiedział analityk Le Xuan Chiew. Wpłynie to niekorzystnie na najbardziej nasycone sprzętem rynki, takie jak Europa Zachodnia i Ameryka Północna - dodał.

Według Chiewa tylko Azja Południowo-Wschodnia może zaliczyć zauważalny wzrost w kwestii sprzedaży smartfonów.

A czy Wy kupiliście ostatnio nowy telefon? Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o sytuacji na rynku smartfonów.

Kupujemy coraz mniej smartfonów, sprzedaż najgorsza od dekady - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.