Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 10 marca 2022, 18:00

Kto eksportuje najwięcej samochodów elektrycznych na świecie?

Popularność aut elektrycznych rośnie, a najlepsze wyniki w ich eksporcie mają Chiny. W 2021 roku sprzedały na zewnętrzne rynki niemal 500 tys. takich samochodów.

W SKRÓCIE:
  • Chiny odnoszą dobre wyniki w eksporcie aut elektrycznych – niemal 500 tys. sztuk w 2021 roku;

Jeśli zapytacie kogokolwiek, jakie jest najbardziej znane auto elektryczne na świecie, zapewne większość odpowie – Tesla. Elon Musk, zakładając firmę motoryzacyjną, pokazał, że elektryczny pojazd może być „cool”. Nie oznacza to jednak, że USA jest potentatem eksportu takich aut; prym w tej kategorii wiodą… Chiny.

Chiny prymusem na rynku EV?

Serwis Nikkei Asia informuje, że w 2021 roku Państwo Środka sprzedało na rynki zewnętrzne 499,5 tys. aut elektrycznych. Warto jednak zaznaczyć, że ok. 100 tys. z nich może pochodzić z fabryki Tesli w Szanghaju. Potem, na drugim miejscu, znajdziemy Niemcy z wynikiem 230 tys., a Stany Zjednoczone mogą się pochwalić eksportem na poziomie 110 tys. samochodów.

Kto eksportuje najwięcej samochodów elektrycznych na świecie? - ilustracja #1
Chińskie elektryczne auto NIO EP9 znajdziemy m.in. w grze Forza Horizon 5

USA zaliczyło spadek o 30% względem poprzedniego roku, podczas gdy np. w Niemczech eksport „elektryków” w 2021 r. się podwoił. O ile w kontekście tego kraju sukcesy można przypisywać pojawieniu się modeli elektrycznych w gamie znanych producentów, tak w przypadku Chin serwis Nikkei Asia zwraca uwagę na jeszcze jedną rzecz:

W Chinach koszty produkcji są o około 50% niższe niż w innych częściach świata ze względu na bardziej efektywne zaopatrzenie.

Bliskość rozwiniętego przemysłu elektronicznego oraz samowystarczalność w produkcji podzespołów skutkują niskimi cenami i wzrostem popularności chińskich elektrycznych aut. Oczywiście należy pamiętać, że przytoczone wyżej dane to liczby sprzedanych sztuk. Trudno porównywać taniego chińskiego „elektryka” i Teslę należącą do segmentu premium.

Tesla oprócz samochodów chce produkować też roboty:

Według Nikkei Asia do Europy w 2021 roku mogło trafić nawet 230 tys. elektrycznych aut z Chin. Jednymi z największych importerów EV stamtąd są Belgia i Wielka Brytania. Prawdopodobnie jednak część z tych pojazdów to „chińskie” Tesle.

Kto eksportuje najwięcej samochodów elektrycznych na świecie? - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej