Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 sierpnia 2022, 11:36

autor: Kamil Cuber

Kryzys w półprzewodnikach. Czy komputery będą tanieć?

Eksperci przewidują, że w niedługim czasie branżę półprzewodników czeka bardzo dotkliwy kryzys. Może być to jednak dobra wiadomość dla konsumentów.

Źródło obrazka: Unsplash | Vishnu Mohanan.

Branża komputerowa od kilku lat przeżywa bardzo mocne wahania. Pandemia, problemy z łańcuchami dostaw oraz wojna mocno odbiły się na światowym rynku. To jednak nie koniec, gdyż według portalu Bloomberg, niedługo prawdopodobnie nastąpi kolejny kryzys. Choć może się okazać, że na początku będzie on dość korzystny dla konsumentów.

Aktualna sytuacja na rynku półprzewodników

Według ekspertów na stale fluktuujące ceny półprzewodników ma wpływ wiele czynników, ale najważniejsze z nich, to:

  • pandemia i zwiększony popyt na urządzenia spowodowany koniecznością pracy z domu;
  • szybki rozwój oraz następująca po nim recesja na rynku kryptowalut;
  • zwiększona produkcja wszystkich rodzajów półprzewodników wynikająca z wyraźnych niedoborów oraz wysokiego popytu;
  • wojna na Ukrainie, przez którą Rosja została odcięta od większości zachodnich technologii;
  • konflikt Tajwanu z Chinami, które starają się zakłócić dostawy dla firm znajdujących się na wyspie;
  • inwestycje w produkcję półprzewodników w Europie i Ameryce mające na celu zwiększenie niezależności od towarów sprowadzanych z Azji.

Pandemia i zwiększona produkcja

Wybuch pandemii w 2019 r. mocno odbił się na rynku sprzętu elektronicznego. Zwiększony popyt na komputery osobiste, laptopy oraz smartfony zaskoczył firmy, które nie były gotowe na zwiększenie produkcji. Dodatkowo dość niespodziewanie w podobnym czasie znacznie zyskały na popularności kryptowaluty. Górnicy, którzy liczyli na znaczny zarobek, często wykupowali wszystkie najwydajniejsze układy, nawet po zawyżonych cenach.

W obliczu takiej sytuacji wiele firm zdecydowało się na budowę nowych fabryk, które systematycznie zwiększały produkcję podzespołów. Dzięki temu w ciągu zaledwie trzech lat udało się zaspokoić w większości popyt oraz lekko obniżyć ceny. Co za tym idzie, rynek podzespołów mocno zyskał w tym czasie na wartości, co widać choćby na przykładzie Nvidii, która w pierwszym kwartale bieżącego roku odnotowała rekordowe zyski.

Jednak obecnie zwiększona produkcja zdaje się mocno ciążyć producentom ze względu na zmniejszony popyt. Jak mogliśmy ostatnio przeczytać, wspomniana wcześniej Nvidia miała przesunąć premierę swoich nowych kart graficznych, gdyż zmniejszyłoby to cenę obecnie dostępnych serii RTX 2000 i 3000. Prawdopodobnie w podobnej sytuacji są również inni producenci sprzętu. Warto też wspomnieć o kopaczach kryptowalut, którzy z powodu spadających cen tego środka płatniczego wyprzedają swoje karty graficzne.

Kryzys w półprzewodnikach. Czy komputery będą tanieć? - ilustracja #1
Poza Nvidią, również Intel mocno odczuł spadek przychodów. W drugim kwartale tego roku odnotował, aż 453 mln dolarów straty. Źródło: Intel

Konflikty na Wschodzie

O ile wcześniejsze przyczyny dość naturalnie wynikały z popytu i podaży, to obecnie równie mocno na rynek komputerów wpływa również polityka. Zaostrzający się konflikt między Chinami a Tajwanem zaniepokoił wielu wpływowych polityków. Warto wspomnieć, że na wyspie ma siedzibę między innym TSMC, jeden z największych producentów półprzewodników.

Jeśli więc Chiny zdecydowałyby się odciąć Republikę handlowo, to zagrożona mogłaby stać się gospodarka wielu państw. Z tego powodu rząd amerykański zdecydował się przeznaczyć prawie 50 miliardów dolarów na wsparcie krajowego przemysłu półprzewodnikowego. Dzięki temu wiele firm takich jak TSMC może starać się o wsparcie na budowę własnych fabryk na terenie USA.

Również w Europie ma pojawić się wiele nowych inwestycji, jak choćby budowane w Gdańsku centrum badań Intela.

Warto również wspomnieć o konflikcie na Ukrainie, przez który Rosja straciła dostęp do towarów z rynków zachodnich. Co prawda Rosjanie starają się zastąpić produkty z importu własną produkcją, jednak brak doświadczenia oraz odpowiedniej technologii mocno ogranicza ich możliwości.

Kryzys w półprzewodnikach. Czy komputery będą tanieć? - ilustracja #2
Według stowarzyszenia SEMI do końca 2022 r. rozpocznie się budowa aż 24 nowych fabryk półprzewodników. Źródło: Unsplash | Clayton Cardinalli

Nadchodzący kryzys

Według opinii ekspertów produkcja zwiększana ponad popyt oraz ryzykowne inwestycje mogą spowodować, że w niedługim czasie producenci mocno odczują spadki na rynku. Już teraz w Chinach sklepy walczą z „górnikami”, którzy wyprzedają swoje karty graficzne. Jeśli więc firmy nie zdecydują się przesunąć swoich premier oraz ograniczyć produkcji, możemy być świadkami gwałtownych obniżek cen oraz spadku dochodów u największych graczy na rynku.

Kryzys w półprzewodnikach. Czy komputery będą tanieć? - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.