Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 sierpnia 2022, 22:30

autor: Kamil Cuber

Korporacja śledziła 5 miliardów ludzi? Jest pozew

Firma Oracle została pozwana o nadmierne śledzenie i wykorzystywanie danych użytkowników. To nie pierwszy taki proces skierowany przeciwko firmie.

Źródło: Unspash | Luca Bravo

Coraz większa inwigilacja dotykająca nieświadomych użytkowników budzi sprzeciw dużego grona aktywistów, którzy, walcząc o dobro konsumentów często, decydują się na batalie w sądzie o ich prawa. Jako przykład można przytoczyć zbiorowy pozew, który wpłynął przeciwko firmie Oracle, a którego autorem jest Johnny Ryan, jeden z członków stowarzyszenia Irish Council for Civil Liberties (w wolnym tłumaczeniu: Irlandzka Rada Swobód Obywatelskich).

Oracle – amerykańska międzynarodowa korporacja oferująca usługi i aplikacje w chmurze.

Irish Council for Civil Liberties – irlandzka organizacja non-profit wspierająca działania na rzecz swobód obywatelskich oraz praw człowieka.

Jak donosi portal Independent, firma Oracle dopuściła się śledzenia oraz monitorowania swoich klientów. Jak możemy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu ICCL:

Oracle twierdzi, że zgromadziła szczegółowe dane pięciu miliardów ludzi i generuje 42,4 miliarda dolarów (42,4 miliarda euro) rocznych przychodów. Zebrane przez Oracle informacje dotyczące ludzi obejmują nazwiska, adresy domowe, e-maile, zakupy online i w świecie rzeczywistym, ruchy fizyczne w świecie rzeczywistym, dochody, zainteresowania i poglądy polityczne oraz szczegółowy opis aktywności online. Oracle koordynuje również globalny handel dokumentacją dotyczącą ludzi za pośrednictwem Oracle Data Marketplace.

Sprawa toczy się w sądzie w Kalifornii, która ma najbardziej rozbudowane przepisy dotyczące prywatności w USA. Do tej pory firma Oracle odmówiła komentarza do sprawy i odpowiedzi na stawiane jej zarzuty, mimo że w dokumentach sądowych przedstawiono szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób korporacja uzyskiwała dane. I choć nie wiadomo, jak cała sprawa się potoczy, to samo wniesienie pozwu pomoże zwrócić uwagę opinii publicznej na działania firmy.

Warto również dodać, że podobna sytuacja miała już miejsce na początku 2022 roku. W Holandii organizacja The Privacy Collective również próbowała wnieść pozew przeciwko Oracle, jednak ze względu na niewystarczające poparcie społeczne został on odrzucony.

Korporacja śledziła 5 miliardów ludzi? Jest pozew - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.