Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 stycznia 2022, 13:39

autor: Dawid "Dawid Wanat" Wanat

Kopanie kryptowalut na celowniku UE - chce zakazu jednej z metod

Wydobycie bitcoina generuje ogromne zużycie energii. Jest to jeden z argumentów przeciwko kopaniu kryptowalut. Erik Thedéen, wiceprzewodniczący ESMA, proponuje zakazanie jednej z metod kopania.

W SKRÓCIE:
  • Wiceprzewodniczący Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) chce, aby Unia Europejska zakazała kopania kryptowalut metodą proof-of-work.
  • Według niego rozwiązaniem ma być używanie metody proof-of-stake.

Erik Thedéen, wiceprzewodniczący Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, udzielił wywiadu dla Financial Times, w którym podzielił się przemyśleniami na temat rosnącego zapotrzebowania na energię w procesie kopania kryptowalut.

Według Thedéena metoda proof-of-stake powinna być częściej wykorzystywania niż bardziej energochłonna proof-of-work.

Musimy przeprowadzić dyskusję na temat przestawienia przemysłu na bardziej wydajną technologię.

Czym są metody proof-of-stake i proof-of-work?

Proof-of-stake (PoS) – jest metodą potwierdzenia transakcji w blockchainie. Przypisuje moc wydobywczą do proporcji monet posiadanych przez użytkownika. Oznacza to, że górnik może wydobyć procent transakcji, który odzwierciedla jego udział własnościowy. W algorytmie PoS nie potrzeba dużych mocy obliczeniowych jak w przypadku algorytmu PoW.

Proof-of-work (PoW) – jest jedną z metod (algorytmem) osiągania konsensusu w sieci używającej blockchain. Taki model jest używany przy tworzeniu nowych bloków kryptowaluty bitcoin.

Wiceprzewodniczący wezwał do wprowadzenia zakazu wydobycia metodą proof-of-work, ponieważ w jego rodzinnej Szwecji stała się ona „problemem narodowym” ze względu na dużą ilość energii odnawialnej, jaką zużywa. Thedéen wyjaśnił, że energochłonna praca utrudnia realizację celów klimatycznych i odbiera zasoby innym projektom.

Rozwiązaniem jest zakaz stosowania proof-of-work.

Krytyka wydobycia bitcoina z wykorzystaniem tradycyjnych źródeł energii nie jest czymś nowym, choć aktualnie sektor ten staje się bardziej zrównoważony i w 58% zużywa już energię odnawialną. Wcześniej głos w tej sprawie zabrał też Elon Musk, który mówił o zezwoleniu Tesli na płatności BTC pod warunkiem potwierdzania rozsądnego (czyli ok. 50%) zużycia czystej energii przez górników kryptowalut.

Kopanie kryptowalut na celowniku UE - chcą zakazu jednej z metod - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.