Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 lipca 2022, 15:45

autor: Patryk Michaś

Koniec upałów? Schłodzą Ziemię kosmicznymi bąblami

Efekt cieplarniany staje się coraz bardziej odczuwalny, więc nic w tym dziwnego, że naukowcy szukają sposobów na powstrzymanie jego skutków. Jednym z nich jest stworzenie ogromnej tarczy z kosmicznych bąbli.

Źródło fot. powyżej: Massachusetts Institute of Technology.

Uzależnienie od nieodnawialnych źródeł energii przyczynia się do ogrzewania naszej planety w zatrważającym tempie, co może mieć katastrofalne skutki. Naukowcy doskonale zdają sobie z tego sprawę, więc prześcigają się w coraz ciekawszych pomysłach, aby przystopować wynikające z tego problemy.

Badacze z MIT (Massachusetts Institute of Technology) uważają, że możliwe jest stworzenie gigantycznej tarczy składającej się z kosmicznych bąbli, której zadaniem będzie odbijanie promieni słonecznych i ochłodzenie Ziemi.

Tarcza kosmicznych bąbli wielkości Brazylii

Koniec upałów? Schłodzą Ziemię kosmicznymi bąblami - ilustracja #1
Źródło: MIT.

Na ten moment najbardziej intensywnie rozwijaną techniką geoinżynierii solarnej jest wstrzykiwanie przy pomocy samolotów cząsteczek aerozolu odbijających promienie słoneczne. Potencjalne skutki tej metody nie są jeszcze do końca zrozumiałe, dlatego nie jest postrzegana jako realna opcja.

Zdaje się, że podejście naukowców z MIT może się okazać strzałem w dziesiątkę, ponieważ tarcza o wielkości Brazylii ma być bezpieczniejszą opcją, pozbawioną potencjalnie zagrażających nam fragmentów. Dodatkowo cały proces ma być odwracalny w przypadku pojawienia się negatywnych skutków oddziałujących na naszą planetę.

Kosmiczne bąble miałyby się docelowo znaleźć na orbicie w punkcie Lagrange’a L1. Dla porównania: teleskop Jamesa Webba, o którym niedawno pisaliśmy, znajduje się w punkcie L2. Takie miejsce w przestrzeni wybrano z powodu stabilności oraz przyciągania grawitacyjnego Ziemi i Słońca, które się wyrównuje.

Wyzwanie logistyczne

Niebywałym wyzwaniem dla naukowców jest logistyka. Jak dostarczyć w przestrzeń kosmiczną osłonę wielkości Brazylii? Zdaniem badaczy możliwe jest skonstruowanie bąbli w kosmosie, co znacząco zredukowałoby koszty i ułatwiło transport.

W komunikacie prasowym MIT ogłosiło, że we wstępnych eksperymentach udało się nadmuchać cienkowarstwowy bąbel pod ciśnieniem 0,0028 atm, a także utrzymać go w temperaturze wynoszącej -50 stopni Celsjusza. Powodem zastosowania takich warunków jest próba przybliżenia ich do tych, które panują w kosmosie.

Obecnie do wytwarzania bąbli w laboratorium naukowcy wykorzystują krzem.

Koniec upałów? Schłodzą Ziemię kosmicznymi bąblami - ilustracja #2
Źródło: MIT.

Ratunek dla ludzkości

Klimat zmienia się na gorsze i na razie nic nie zapowiada, aby miało to ulec zmianie. Z pomocą przychodzą tego typu rozwiązania, które w przyszłości mogą się okazać ratunkiem dla ludzkości. Musimy jednak podejść do tego rozważnie, ponieważ manipulowanie klimatem na skalę światową może mieć drastyczne skutki. O całej sytuacji wypowiedziała się Linda Schneider, międzynarodowa ekspertka do spraw zmian klimatycznych:

Nasze zrozumienie zmian klimatycznych, które w sposób niezamierzony powodujemy teraz, wciąż ma swoje ograniczenia, szczególnie jeśli chodzi o ich efekty w przyszłości. Jeszcze mniej wiemy o tym, co by się stało, gdybyśmy celowo manipulowali klimatem na skalę globalną.

A Wy co uważacie na ten temat? Czy takie próby ingerencji są nam potrzebne? Czy powinniśmy najpierw skupić się na zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych? Dajcie znać w komentarzach.

Koniec upałów? Schłodzą Ziemię kosmicznymi bąblami - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.