Koniec sekundy przestępnej jest bliski, wielkie mocarstwa głosują przeciwko niej

Społeczność międzynarodowa zdecydowała o zaprzestaniu korzystania z sekundy przestępnej od 2035 do 2135 r. Apelowały o to duże przedsiębiorstwa technologiczne takie jak Meta i Google.

nauka
Damian Miśta20 listopada 2022
9
Źrodło fot. Unsplash | Jon Tyson.
i

Czy minuta może mieć 61 sekund, a zegar cyfrowy wyświetli godzinę w sposób np. 23:59:60? Poniekąd może do tego dojść za sprawą sekundy przestępnej.

Prawie jednomyślna decyzja

18 listopada w Paryżu w odbyła się Generalna Konferencja Miar, która zdecydowała o wstrzymaniu korzystania z tzw. sekundy skokowej. Nastąpi to docelowo w 2035 r., a do 2135 r. planuje się wynaleźć mniej kłopotliwe rozwiązanie dla m.in. branży informatycznej. Rozważa się także całkowite wyeliminowanie tej wartości. Natomiast tak odległa data pozwoli na dokonanie synchronizacji pomiędzy systemami UTC i UT1.

Potrzeba wprowadzenia dodatkowej sekundy nadeszła wraz z rozwojem i większą dokładnością zegarów atomowych w drugiej połowie XX w. Wtedy też pojawił się uniwersalny czas koordynowany (UTC), który jest aktualnie powszechnie stosowany. Jednak natura nie lubi się podporządkowywać człowiekowi, zatem okresowo zachodzi potrzeba wyrównania go z tym, co się dzieje w kosmosie (konkretniej z obrotami Ziemi) – oznaczanym jako UT1 (czas uniwersalny).

W 1972 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zdecydowała o korygowaniu skokowym UTC poprzez wykorzystanie dodatkowej sekundy. Międzynarodowa Służba Ruchu Obrotowego Ziemi i Systemów Odniesienia (IERS) informuje o potrzebie dokonania poprawki z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Zmiana następuje w ostatnim dniu grudnia lub czerwca w wybranym roku. W przypadku zaniechania tego działania UTC i UT1 byłyby rozbieżne o ponad 0,9 s. Można powiedzieć, że nasza planeta dostaje ułatwienie w tym „wyścigu”, aby mogła nadążyć za czasem koordynowanym.

Do podjęcia decyzji nawoływali przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Kanady i Francji w wyniku głosów od firm takich jak Google czy Meta. Przeciwnikiem była Rosja, która chciała opóźnić ten proces do przynajmniej 2040 r., ponieważ to państwo wykorzystuje system nawigacyjny GLONASS. W porównaniu z GPS-em ta technologia uwzględnia sekundę przestępną. Czasopismo naukowe „Nature” przekazuje na podstawie wypowiedzi Felicitasa Ariasa, byłego dyrektora Międzynarodowego Biura Miar i Wag, że Moskwa będzie zmuszona z tego powodu wysłać nowe satelity w kosmos.

Kłopotliwa sekunda

Georgette Macdonald, dyrektorka z Metrologicznego Centrum Badań w Halifaksie, uważa, że w aktualnie panującej erze cyfrowej stosowanie sekundy skokowej może wywołać chaos. Zaglądając w przeszłość, trudno się nie zgodzić z jej wypowiedzią.

Koniec sekundy przestępnej jest bliski, wielkie mocarstwa głosują przeciwko niej - ilustracja #1
Niecodzienny widok. Źródło: domena publiczna.

W 2012 r. w wyniku uderzenia cyklonu tropikalnego przestały działać serwery Amazona. Wprowadzono również wtedy sekundę przestępną do systemów informatycznych i zaczęły się problemy z usługami. Portale takie jak Reddit i LinkedIn przestały działać z powodu trudności we współgraniu się z czasem zewnętrznym. Natomiast w przypadku systemu lotów Amadeus ponad 400 podróży lotniczych nie odbyło się zgodnie z planem i doszło do znaczących opóźnień wylotów pasażerów. Ówcześnie sam Linus Torvalds powiedział dla redakcji WIRED, że:

Za każdym razem wraz z sekundą przestępną coś się znajdzie. Jest to irytujące, ponieważ to klasyczny przykład kodu, który w zasadzie nigdy nie jest uruchamiany i nie był testowany przez użytkowników w normalnych warunkach.

Warto też przypomnieć, że do podniesienia ciśnienia informatykom nie są potrzebne tak intensywne zjawiska atmosferyczne jak cyklony. W 2017 r. przedsiębiorstwo informatyczne Cloudflare, dostarczające usługi sieciowe takie jak DNS czy NTP, zaczęło Nowy Rok z niedziałającymi serwerami, ponieważ oprogramowanie firmy, porównując dwa zegary, otrzymało niecodzienny wynik. Według niego nastąpiło „cofnięcie” czasu, a bezradne komputery, nie wiedząc, co z tym robić, przestały dostarczać swoje zasoby klientom.

Koniec sekundy przestępnej jest bliski, wielkie mocarstwa głosują przeciwko niej - ilustracja #2
Upływ czasu fascynuje i niepokoi. Źródło: Unsplash | Andrik Langfield.

Na chwilę obecną nie wiadomo, jak rozwiąże się sprawę sekundy skokowej. Trzeba jednak przyznać, że firmy technologiczne będą miały na głowie jeden problem mniej przez długi okres. Pozostaje tylko pytanie, czy komuś będzie się chciało nad tym zastanawiać przed 2135 r. i nie zostanie to tymczasowo zamiecione pod dywan.

  1. Oficjalna strona internetowa IAU

POWIĄZANE TEMATY: nauka Internet komputery serwery

Damian Miśta

Damian Miśta

Na GRYOnline.pl udziela się od lipca 2022 roku. Najczęściej publikuje artykuły o nowinkach w świecie technologii ze względu na zainteresowanie sprzętem elektronicznym i zmieniającą się rzeczywistością, jednak zdarza mu się również podejmować tematy związane z grami i filmami. Poza tym chętnie wybiera się w podróż do minionych epok. Do gier i pisania ciągnęło go od młodych lat, więc kończył różne tytuły, żeby je później amatorsko recenzować. Zna wszystkie zakamarki Khorinis, a serię przygód Indiany Jonesa powtarzał wiele razy.

Oglądam filmy nawet na kolorowych ścianach. Test projektora Optoma GT2000HDR

Oglądam filmy nawet na kolorowych ścianach. Test projektora Optoma GT2000HDR

Lamborghini zmienia logo pierwszy raz od ponad dwóch dekad, na szczęście byk nigdzie się nie wybiera

Lamborghini zmienia logo pierwszy raz od ponad dwóch dekad, na szczęście byk nigdzie się nie wybiera

Microsoft ograniczy wykorzystanie zasobów przez Edge; nowa funkcja zmniejszy zużycie RAM-u

Microsoft ograniczy wykorzystanie zasobów przez Edge; nowa funkcja zmniejszy zużycie RAM-u

Standard 5G wkrótce stanie się przeżytkiem; ten smartfon jako pierwszy wspiera 5.5G

Standard 5G wkrótce stanie się przeżytkiem; ten smartfon jako pierwszy wspiera 5.5G

Procesory AMD Ryzen „Granite Ridge" dostrzeżone w manifeście wysyłkowym. Mowa tutaj o 8 i 6 rdzeniowych układach

Procesory AMD Ryzen „Granite Ridge" dostrzeżone w manifeście wysyłkowym. Mowa tutaj o 8 i 6 rdzeniowych układach