Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 lutego 2023, 11:32

Koniec ciszy, dyski SSD też mogą hałasować

Oto jeden z pierwszych dysków pracujących na magistrali PCIe 5.0. Jest całkiem szybki, ma spory radiator i udowadnia niestety, że dyski SSD wcale nie muszą być ciche.

Źródło fot. Russ Ward / Unsplash
i
W SKRÓCIE:
  • Ten dysk SSD udowadnia, że pamięci półprzewodnikowe też mają głos.

Całkiem niedawno dyski mechaniczne HDD były dość powszechne w komputerach i laptopach. Mogliśmy usłyszeć cichy szum silników wprawiających w ruch ich talerze. Ich magnetyczne głowice też wytwarzały dobrze znany, klikający hałas – im bardziej zużyty dysk, tym z reguły głośniejszy. Potem, wraz z epoką SSD, nastał czas ciszy. Półprzewodnikowe pamięci, nie posiadając ruchomych części, pozwalały delektować się bezgłośną pracą, przynajmniej dopóki nie uruchomiło się chłodzenie pozostałych podzespołów. Ale coś się w tej kwestii zmienia, bo najnowszy dysk firmy CFD Gaming pokazuje, że SSD też mogą hałasować.

Szybki i głośny

Dzięki jednemu z użytkowników Twittera możemy posłuchać, jak „brzmi” bardzo szybki dysk o pojemności 2 TB. To jeden z pierwszych dysków wykorzystujący dobrodziejstwa standardu PCIe 5.0 – szybki i wyposażony w wentylator, wymuszający ruch powietrza w pokaźnym radiatorze.

Ponieważ to dysk montowany w gnieździe M.2, niewielka ilość dostępnego miejsca wymusiła miniaturyzację tegoż wentylatora, a w ten sposób raczej nic kulturalnie pracującego nie wyjdzie (z reguły najcichsze są duże wiatraki – pow. 140 mm, np. ten w Xbox Series X). I tak też się stało – malutkie, lecz wysokoobrotowe śmigiełko bez problemu zagłusza znacznie większego kolegę obok na procesorze.

Koniec ciszy, dyski SSD też mogą hałasować - ilustracja #1
Jeden z pierwszych dysków wykorzystujących magistralę PCIe 5.0. Źródło: CFD Gaming

Choć z komentarzy pod wpisem wynika, że autor być może zbyt blisko położył mikrofon i dysk nie jest w istocie tak głośny, hałas musi być na tyle wyraźny, że zwrócił jego uwagę. Może dlatego, że dźwięk wentylatorka bardziej przypomina elektryczną piłę do żywopłotu, niż szum chłodzenia. Pozostaje mieć nadzieję, że te niedogodności znikną w przyszłości, gdy nowa technologia „dojrzeje”.

Koniec ciszy, dyski SSD też mogą hałasować - ilustracja #2
Dysk SSD okazał się całkiem szybki podczas testów. Źródło: momomo_us / Twitter

Deklarowana prędkość zapisu opisywanego dysku to 9,5 GB/s, a odczytu nawet powyżej 10 GB/s. Testy przeprowadzone przez użytkownika (na komputerze z płytą główną ASRock Z790 Steel Legend WiFi i procesorem Intel Core i7-13700K) potwierdzają zgodność danych technicznych z faktycznymi osiągami. A czy Wy poświęcilibyście ciszę w zamian za wysokie parametry odczytu i zapisu dysku SSD?

Dobry dysk SSD znajdziesz na Allegro

Koniec ciszy, dyski SSD też mogą hałasować - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej