Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 10 października 2022, 12:21

autor: Jakub "Rozbo" Tarchała

Kolejki górskie to postrach iPhone'a 14

iPhone 14 jest wyposażony w system wykrywania wypadków samochodowych. Funkcja nie działa jednak idealnie i nagminnie wysyła błędne alerty w parkach rozrywki. Apple zabrało głos w tej sprawie.

Źrodło fot. Unsplash | Somruthai Keawjan
i

Apple w ostatnim czasie nie ma lekko. Po wrześniowej premierze średnio przyjętego iPhone’a 14 – którego ceny zaczynają się od 5000 zł – oraz przegraniu wojny z Unią Europejską odnośnie standaryzacji ładowarek, gigant zza oceanu „wpakował się” w kolejny problem. Nowa funkcja miała służyć do ratowania życia, tymczasem błędnie odczytuje przejazdy kolejką górską w parkach rozrywki.

Policja ich nienawidzi

Nowa funkcja ratowania życia została wprowadzona w serii iPhone 14, a jej zadaniem miało być ostrzeżenie odpowiednich służb, gdy właściciel telefonu stanie się ofiarą wypadku samochodowego. Tryb „Wykrywania kolizji” wykorzystuje wbudowany w telefonie czujnik żyroskopu oraz akcelerometr, które w przypadku nagłego przeciążenia spowodują, że telefon wyśle alert do służb ratunkowych, jeżeli nie odrzucicie go w ciągu 20-sekund.

Zgodnie z raportem funkcja ma poważny problem z rozróżnieniem wypadku samochodowego od jazdy na kolejce górskiej. Wskutek tego, w ostatnim miesiącu policja oraz karetki ratunkowe są nagminnie wzywane do parków rozrywki. Co ciekawe funkcja wysyła do służb nie tylko ostatnią lokalizacje telefonu, ale także wiadomość dźwiękową. Reporterka Joanna Stern podzieliła się jednym z takich zgłoszeń na twitterze.

Od czasu, gdy iPhone 14 trafił do sprzedaży, centrum alarmowe numeru 911 w pobliżu parku rozrywki Kings Island w Ohio (USA) odebrało co najmniej sześć telefonów z informacją: „Właściciel tego iPhone'a miał poważny wypadek samochodowy”. Z tym, że właściciel był właśnie na kolejce górskiej.

- wyjawiła reporterka.

Apple jest świadome błędu

Apple odpowiedziało dziennikarce, że wie o istnieniu takiego błędu. Możemy się jednak także dowiedzieć, że algorytmy funkcji zostały zaprojektowane na bazie ponad miliona godzin danych o awariach, dzięki czemu tryb ten jest bardzo dokładny i zapewnia użytkownikom świadomość, że w razie niebezpieczeństwa ich telefon może uratować im życie. Gigant z Cupertino nie umywa jednak rąk. Apple będzie w przyszłości aktualizować oprogramowanie, czego efektem może być mniejsza liczba błędnych alarmów.

Do czasu naprawienia błędu, najlepszym pomysłem wydaje się po prostu dostosowanie do sytuacji. W większości parków rozrywki zalecane jest chowanie cennych urządzeń (w tym telefonów) do przystosowanych do tego skrytek. Dzięki temu można uniknąć niechcianych telefonów do służb ratunkowych. Jeżeli jest to niemożliwe, zalecane jest wyłączenie tej funkcji lub przełączenie telefonu w tryb samolotowy na czas przebywania w parku.

Kolejki górskie to postrach iPhonea 14 - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.