Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 grudnia 2022, 12:40

Klawiatura jak stary telefon, to trzeba zobaczyć

Gdy wydaje się, że w dziedzinie klawiszowych dziwności widzieliśmy już wszystko, ktoś wykonuje klawiaturę z obrotową tarczą telefonu zamiast bloku numerycznego.

Źródło fot. Squidgeefish
i

To chyba jedna z najdziwniejszych klawiatur, jakie widziałem. Hobbysta-elektronik wpadł na pomysł, aby blok numeryczny zwykłej klawiatury wymienić na tarczę wybierania numerów ze starego telefonu. Jego dzieło doskonale nadaje się dla fana steampunkowych klimatów, lub do realizacji żartu.

Klawiatura cyfrowo-analogowa

Klawiatura jak stary telefon, to trzeba zobaczyć - ilustracja #1
Klawiatura z analogowym blokiem numerycznym. Źródło: Squidgeefish

Zręczny internauta podpisujący się nickiem Squidgeefish skonstruował ten wynalazek, wykorzystując zwykłą klawiaturę mechaniczną i mechanizm tarczowy ze starego telefonu. Z klawiatury usunął klawisze i wylutował switche znajdujące się pod blokiem numerycznym. Aby lepiej dopasować dodatkowe urządzenie, wyciął także kawałek pcb, przez co część połączeń musiał potem uzupełnić.

Klawiatura jak stary telefon, to trzeba zobaczyć - ilustracja #2
Standardowe switche okazały się niepotrzebne. Źródło: Squidgeefish
Klawiatura jak stary telefon, to trzeba zobaczyć - ilustracja #3
Kawałek analogowego świata wypełnił lukę w cyfrowym wymiarze. Źródło: Squidgeefish

Moduł wybierania tarczowego działa w sposób analogowy, wysyłając impulsy w ilości i odstępach nadawanych przez fizyczny mechanizm. Konstruktor musiał więc zastosować mikroukład ATMega32u4 na płytce DFRobot Beetle, aby zliczał te impulsy i konwertował je na sygnał zrozumiały dla magistrali USB. Zasilanie dla tarczy i mikrokontrolera zapewnił poprzez podłączenie płytki z niewielkiego huba USB. Dzięki temu całość nadal można podłączyć jednym kablem do komputera.

Obudowa dla tarczy z numerami i symbolami została wykonana w technologii druku 3D. Na koniec zamontował jeszcze atrapę pozostałych klawiszy numerycznych, aby jedynym sposobem wprowadzenia cyfr na klawiaturze pozostało skorzystanie z analogowej tarczy. Jego dzieło więc może w dowcipny sposób sabotować pracę w biurze, szczególnie w przypadku młodych osób, które nie miały kontaktu z analogowymi telefonami.

Dokładny koszt projektu jest trudny do oszacowania, choć serwis Tom’s Hardware wycenia całość na mniej niż 30 dolarów (133 zł). Nie liczy jednak czasu potrzebnego na wykonanie takiej klawiatury. To raczej zabawa dla hobbystów i miłośników steampunka – szkoda jednak, że nie można kupić tak nietypowych klawiatur.

Gamingowe klawiatury kupisz w serwisie Allegro

Klawiatura jak stary telefon, to trzeba zobaczyć - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej