Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 stycznia 2023, 20:35

Karty graficzne Radeon RX 7900 są mało opłacalne według AMD

Nowe karty graficzne bardziej opłacalne niż starsze modele? Nie w przypadku AMD, które samo przyznało, że Radeony RX 6000 nadal mają przewagę nad młodszymi następcami.

Źródło fot. AMD
i

Fani „Czerwonych” z wypiekami na twarzy wyczekiwali na premierę Radeonów RX 7900 XT/XTX. Wszak nowa generacja bazująca na architekturze RDNA 3 miała sprawić, że AMD nawiąże wyrównaną walkę z Nvidią. Nowe karty od amerykańskiej firmy mają jednak całkiem sporo problemów, a jednym z nich jest niestety niekorzystna wycena.

Karty AMD kupisz tutaj

Poza tym układy Radeon 7900 XT oraz XTX nie oferują dużego skoku wydajności w porównaniu z poprzednią generacją. Zwłaszcza to pierwsze GPU jest pod tym względem sporym zawodem. Nadal jednak najnowsze GPU RDNA 3 zajmują czołowe miejsca w rankingach wydajności, ale jednocześnie są dużo droższe niż ich poprzednicy na RDNA 2.

AMD opublikowało właśnie wykresy wydajności swoich kart graficznych, czym próbowało udowodnić, że nowa generacja jest idealnym wyborem dla graczy. Firma chciała najwidoczniej pochwalić się architekturą RDNA 3, jednak trzeba przyznać, że osiągnięty efekt jest daleki od zamierzonego.

Karty graficzne Radeon RX 7900 są mało opłacalne według AMD - ilustracja #1

Wyniki wydajności wybranych modeli kart graficznych od AMD w rozdzielczości 4KAMD

Z zaprezentowanych przez „Czerwonych” rezultatów wynika jasno, że seria RX 6000 jest nadal znacznie lepszym wyborem niż Radeony RX 7900. Zwłaszcza, jesli spojrzymy na stosunek ceny do oferowanej wydajności, która wypada o wiele korzystniej w przypadku starszej generacji. Radeony RX 7900 prezentują się w tej kwestii o wiele gorzej, niż karty graficzne bazujące na architekturze RDNA 2. Tym samym AMD strzeliło sobie w kolano.

Przykładowo przy rozdzielczości 4K Radeon RX 7900 XTX oferuje średnio 180 fps, czyli tylko o 7% więcej niż Radeon RX 6950 XT. Podobnie sprawa wygląda w przypadku Full HD, gdzie różnica pomiędzy tymi układami wynosi tylko 5%. Warto jednak pamiętać, że nowy flagowiec od AMD kosztuje o prawie 30% więcej.

Karty graficzne Radeon RX 7900 są mało opłacalne według AMD - ilustracja #2

Wyniki wydajności poszczególnych modeli kart graficznych od AMD w rozdzielczości 1080pAMD

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w niższym segmencie. Radeon RX 7900 XT kosztuje aż o 55% więcej niż RX 6800 XT, a oferuje wzrost wydajności jedynie o 8%. Oznacza to więc, że przy aktualnej ofercie w sklepach osoby szukające najlepszego stosunku ceny do wydajności w grach powinny zwrócić swoje oczy ku serii AMD Radeon RX 6000.

Trzeba jednak przyznać, że najnowsze propozycje od AMD wciąż wypadają korzystniej niż ich odpowiedniki z serii GeForce RTX 40. Zarówno RTX 4090, jak i RTX 4080 potrafią skutecznie odstraszyć ceną.

Karty graficzne Radeon RX 7900 są mało opłacalne według AMD - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Marcin Nic

Marcin Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w zeszłym roku wylądował w GOL-u. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Przez większą część roku chodzi niewyspany, w związku z zarywaniem nocek na oglądaniu meczów NBA. Nadal jednak uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

więcej