Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 grudnia 2022, 13:00

autor: Damian Miśta

iPhone 14 boi się jazdy na nartach; automatycznie wzywa służby

Funkcja wykrywania wypadków zaimplementowana w urządzeniach iPhone 14 i Apple Watch dokonuje niepotrzebnych zgłoszeń kryzysowych. Dyspozytorzy alarmowi otrzymują nieuzasadnione powiadomienia pochodzące od narciarzy.

Źródło fot. Pexels | Mati Mango.
i

System „Wykrywania wypadków” w iPhone’ach ponownie szwankuje. Tym razem zaskoczył aktywnych na kurortach narciarskich.

Apple dzwoni do służb

Dyspozytorzy numeru alarmowego ze stanu Utah otrzymują od trzech do pięciu powiadomień dziennie o narciarzach będących w „opałach” (via KSL.com). Posiadacze niektórych urządzeń Apple mają domyślnie włączoną opcję „Wykrywania wypadków”, która błędnie interpretuje pewne zachowania jako m.in. uczestnictwo w kolizji samochodowej.

Użytkownik po wykryciu wypadku przez urządzenie dostaje 20 sekund na anulowanie zgłoszenia alarmowego. Po tym okresie następuje wysłanie powiadomienia do najbliższego centrum kryzysowego wraz z danymi zawierającymi współrzędne GPS. Następnie dyspozytorzy próbują skontaktować się ze sportowcem, by w przypadku braku reakcji powiadomić odpowiedni patrol.

iPhone 14 boi się jazdy na nartach; automatycznie wzywa służby - ilustracja #1
Apple „nakazuje” bezpieczną zabawę. Źródło: Pexels | Melvin Wahlin.

Warto nadmienić, że sprawa ciągnie się od dłuższego czasu. W październiku pisaliśmy o częstych wizytach służb ratunkowych na terenach parków rozrywki. Apple twierdziło, że starannie opracowało nową funkcjonalność dla swojego systemu. Obiecało również jego rozwój.

Pojawiła się aktualizacja dla iOS

Funkcja „Wykrywania wypadków” jest aktualnie dostępna na następujących urządzeniach Apple:

  • iPhone 14,
  • iPhone 14 Pro,
  • Apple Watch Series 8,
  • Apple Watch SE (2. generacji),
  • Apple Watch Ultra.

Istnieje możliwość wyłączenia tej opcji, aczkolwiek np. wspomniani dyspozytorzy z Utah nie polecają tego środka zaradczego wobec niechcianej interwencji. Należy też wspomnieć o tym, że przedsiębiorstwo z Cupertino zajęło się tym problemem. W tym tygodniu firma wydała aktualizację, która powinna ograniczyć liczbę fałszywych zgłoszeń.

iPhone 14 boi się jazdy na nartach; automatycznie wzywa służby - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie od młodych lat. Był krótko na kierunku dziennikarskim, gdzie zainteresował się psychologią, którą aktualnie studiuje. Mimo tego planów znacznie nie zmienił i zaczął działać na GRY-Online w lipcu 2022 roku. Najlepiej czuje się w tematach technologicznych, chociaż gry i filmy nie kryją przed nim tajemnic. Spędził niezliczoną ilość godzin przemierzając Khorinis, a serię o przygodach Indiany Jonesie zna na pamięć. Czytał również od deski do deski czasopisma branżowe. Poza tym majsterkuje lub wybiera się w podróż do minionych epok.

więcej