Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 stycznia 2022, 12:08

Intel zarobił rekordowe pieniądze mimo problemów z laptopami

Intel może i odczuwa obecne problemy na rynku elektroniki, ale nie ma na co narzekać. 2021 rok okazał się bowiem rekordowy dla producenta procesorów.

Nvidia to nie jedyny producent podzespołów komputerowych odnoszący sukcesy mimo problemów z dostawami. Dobrze radzi sobie również Intel. Firma pochwaliła się wynikami finansowymi za 2021 rok – pod względem przychodów to najlepszy okres w historii „niebieskich”.

Spółka odnotowała najwyższy przychód w historii, zarówno w całym roku (74,7 miliarda dolarów), jak i w jego ostatnim kwartale (19,5 mld dol.). Zarazem w obu przypadkach odnotowano niższy przychód netto i to aż o 21% w końcówce roku. Co więcej, sektor Client Computing Group (obejmujący głównie sprzedaż procesorów do PC i laptopów) zaliczył w czwartym kwartale 2021 roku spadek, tym razem o ponad 7%. To efekt znacznie mniejszej sprzedaży laptopów niż rok temu, czego nie zrekompensował nawet wzrost cen (średnio o 14%).

Intel zarobił rekordowe pieniądze mimo problemów z laptopami - ilustracja #1
Źródło: Intel.

Niemniej Intel nie ma powodów do narzekań, bo nawet w sektorze CCG może się pochwalić sukcesami, wiążącymi się ze znacznie lepszą sprzedażą procesorów do komputerów stacjonarnych. Poza tym gorsze wyniki na rynku laptopów firma odbiła sobie w innych sektorach i za sprawą pomniejszych inicjatyw pokroju grupy badawczej Internet of Things Group.

Przyczyny rekordowych przychodów Intela nie trzeba długo szukać. COVID-19 nadal „zachęca” pracodawców do korzystania z pracy zdalnej, a dłuższe pobyty w domu sprawiły, że wzrosło zapotrzebowanie na sprzęt elektroniczny (w tym komputery). Dlatego właśnie rok 2021 miał być „przełomowy” dla rynku PC.

Procesory Intela kupisz na Allegro

Jednakże, jak widać po wynikach w kategorii laptopów, obecna sytuacja na rynku elektroniki nie jest całkowicie korzystna dla Intela. Pat Gelsinger, prezes firmy, wielokrotnie podkreślał, że problemy z dostawami półprzewodników (a więc i sprzętu komputerowego) potrwają co najmniej do 2023 roku. Stąd inicjatywy Intela pokroju własnych fabryk, z których jedna ma kosztować 20 miliardów dolarów. Oraz – niestety – planowane podwyżki cen procesorów, kart graficznych etc.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Intel zarobił rekordowe pieniądze mimo problemów z laptopami - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.