Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 17 lutego 2018, 10:52

autor: ElMundo

Intel wypuścił sterowniki automatycznie optymalizujące gry na zintegrowanych kartach grafiki

Gracze to nie tylko osoby posiadające wydajne komputery z kartami graficznymi od Nvidii czy AMD. Wie o tym doskonale Intel, który właśnie zaprezentował sterowniki pozwalające na szybką optymalizację wielu produkcji odpalonych na układach zintegrowanych z procesorami tej firmy.

Korzystanie z rozwiązań graficznych zintegrowanych z CPU to w przypadku gier często niewybredny masochizm – układy te są w znakomitej większości wypadków mało wydajne i pozwalają co najwyżej na odpalenie kilkuletnich produkcji, jednocześnie kompletnie nie obsługując względnie nowych tytułów. Nie da się jednak ukryć, że grafika zintegrowana z procesorem to zdecydowanie najpopularniejsza kombinacja wykorzystywana w większości laptopów w cenie do ok. 4 tysięcy złotych, które przecież stanowią zdecydowaną większość rynku. Co więcej, trafiają się także znacznie droższe sprzęty, które stawiają jednak na dużą ilość pamięci RAM i szybszy procesor kosztem zewnętrznej karty graficznej. Mamy więc do czynienia z bardzo dużą grupą posiadaczy takich urządzeń.

Intel wypuścił sterowniki automatycznie optymalizujące gry na zintegrowanych kartach grafiki - ilustracja #1

Mówiąc o popularności zintegrowanych „grafik”, warto z kolei zauważyć, że ostatnimi czasy sytuacja w tym segmencie zaczęła się raptownie zmieniać. Układ Intel UHD Graphics 620, montowany w niskonapięciowych procesorach Intela z rodziny Kaby Lake Refresh, potrafi w przyzwoitej jakości wizualnej obsłużyć nawet Overwatch czy Diablo III, a następca – UHD Graphics 630 – który trafi do laptopów wykorzystujących CPU ósmej generacji (Intel Coffee Lake), zagwarantuje kolejny wzrost wydajności. A przecież warto pamiętać o tym, że już niebawem do sklepów trafią pierwsze sprzęty z rozwiązaniami będącymi owocem współpracy pomiędzy Intelem i AMD. Mowa o chipach Intel Kaby Lake-G, które są wspierane przez „grafikę” AMD Radeon Vega wykorzystującą pamięci graficzne HBM2. Pierwsze testy pokazują, że możemy mieć do czynienia z osiągami na miarę GeForce GTX 1050, a więc naprawdę solidną średnią półką.

I właśnie w związku z takim stanem rzeczy Intel przyszykował nową paczkę sterowników, która umożliwia – za pośrednictwem specjalnej aplikacji – automatyczną optymalizację działania gier przy korzystaniu ze zintegrowanych układów graficznych. To rozwiązanie stworzone na wzór popularnego narzędzia Nvidia GeForce Experience, również pozwalającego na dopasowanie ustawień graficznych w celu osiągnięcia możliwie jak najwyższej wydajności. To, o czym warto wspomnieć, to fakt, iż nowa paczka sterowników współpracuje tylko z CPU szóstej generacji (Skylake) lub nowszymi – oznacza to, iż musicie posiadać sprzęt z procesorem oznaczonym co najmniej jako Core i3/i5/i7/m3/m5/m7-6xxx.

Intel wypuścił sterowniki automatycznie optymalizujące gry na zintegrowanych kartach grafiki - ilustracja #2

Nowe sterowniki to także ważna rzecz m.in. dla posiadaczy MacBooków wyposażonych w układy Intel Iris Pro – wypuszczone właśnie oprogramowanie dedykowano także tym sprzętom. Narzędzie do automatycznej optymalizacji gier aktualnie znajduje się w fazie beta, a lista gier wspieranych przez oprogramowanie nie jest zbyt długa – to jednak bardzo popularne produkcje. Wśród nich znajdziemy chociażby Battlefield 1, Battlefield 4, World of Tanks, GTA V czy League of Legends. Pełną listę obsługiwanych tytułów oraz kompatybilnych procesorów znajdziecie na tej stronie, podobnie jak i wspomniane sterowniki w wersji 15.65.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.