Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 stycznia 2022, 12:10

Więcej chipów na rynku - Intel buduje fabrykę za 20 mld dolarów

Intel chce wybudować sporą fabrykę układów scalonych w Ohio. Inwestycja ma pochłonąć 20 miliardów dolarów i umożliwić produkcję procesorów w litografii Intel 18A.

W SKRÓCIE:
  • Intel planuje przeznaczyć 20 miliardów dolarów na budowę megafabryki w Ohio (USA);
  • część z tej kwoty mogą pokryć rządowe środki z ustawy CHIPS Act.

Intel zamierza wybudować potężną fabrykę w pobliżu miasta Columbus w stanie Ohio (USA). Nowa inwestycja o budżecie 20 miliardów dolarów (80 mld złotych) stanie się miejscem pracy dla trzech tysięcy osób. W piątek prezydent USA Joe Biden wraz z Patem Gelsingerem, dyrektorem generalnym Intela, weźmie udział we wspólnej konferencji.

Budowa nowych fabryk dla Intela jest częścią planu uniezależnienia łańcuchów dostaw od rynku wschodniego. Zwiększenie możliwości wytwórczych to także odpowiedź na rynkowe braki chipów, które dotykają nawet przemysł motoryzacyjny. Rząd Stanów Zjednoczonych zamierza pomóc w tym finansowo poprzez przedłożony w Senacie tzw. CHIPS Act.

Być może dzięki nowym fabrykom przestanie w końcu brakować kart graficznych, w tym najnowszych układów Intela:

Jeśli projekt ustawy zostanie uchwalony przez Izbę Reprezentantów, państwo przeznaczy 52 miliardy dolarów na dofinansowanie inwestycji w dziedzinie produkcji układów scalonych na terenie USA. Oprócz Intela z publicznych środków mogą także skorzystać Samsung i TSMC (dotychczasowi liderzy produkcji chipów), gdyż obie firmy zadeklarowały chęć wybudowania tam swoich placówek.

Intel uniezależnia się od Chin i buduje fabrykę za 20 mld dolarów - ilustracja #1
Fabryka w Chandler – placówki Intela mogą przypominać małe miasta. Źródło: Intel

Zakres i tempo ekspansji Intela w Ohio (...) będą w dużej mierze zależały od finansowania z ustawy CHIPS.

– Keyvan Esfarjani, starszy wiceprezes Intela ds. produkcji, łańcucha dostaw i operacji.

Budowa fabryki ma ruszyć w 2022 roku, a koniec prac szacowany jest na 2025 rok. Placówka w Ohio ma produkować układy scalone m.in. w nowszej litografii Intel 18A (teoretycznie odpowiednik technologii 1,8 nm).

Sprawdź aktualne oferty procesorów firmy Intel

Intel uniezależnia się od Chin i buduje fabrykę za 20 mld dolarów - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.