Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 lutego 2023, 18:55

Intel dementuje plotki o obniżkach cen procesorów

Pojawiła się nieoficjalna informacja o obniżkach rekomendowanych cen procesorów 12. generacji Alder Lake-S. Jak jest w istocie i co odpowiedział Intel na tę wiadomość?

Źródło fot. Rubaitul Azad / Unsplash
i

Na początku stycznia Intel podniósł ceny procesorów generacji Alder Lake-S. Zrobił to w momencie, gdy sprzedawały się świetnie, będąc opłacalnym wyborem zarówno dla graczy, jak i twórców. Po tej podwyżce stały się nieco mniej opłacalne, jednak ostatnie nieoficjalne wiadomości wskazują na to, że stare ceny mogą wrócić. A być może procesory te będą nawet tańsze niż wcześniej.

Skąd informacja o obniżkach?

Według serwisu Digitimes Asia, Intel planuje obniżki nawet o 20%. Oczywiście cały czas piszę o cenach zalecanych, czyli tzw. RCP (Recommended Customer Price). To właśnie te kwoty Intel podniósł, na przykładzie Core i9-12900K z 589 na 648 dolarów. Jednak reakcja rynku praktycznie nie odzwierciedliła działań producenta, gdyż ceny nowych układów 12. generacji pozostały na podobnym poziomie.

Intel dementuje plotki o obniżkach cen procesorów - ilustracja #1
Ceny sugerowane dla klienta wg Intela i prognozowane ich obniżki. Źródło: harukaze5719 / Twitter.

Na przykład wspomniany Core i9-12900K kosztuje w Polsce średnio 2600 zł (z VAT), podczas gdy według sugestii Intela powinniśmy wydać na niego 2779 zł (i to bez podatku). Ewentualną aktualizację cen można tłumaczyć lepszym dopasowaniem się do faktycznej sytuacji na rynku.

Intel jednak temu zaprzecza

Intel jednak oficjalnie zaprzeczył pogłoskom o obniżce cen. Wiadomość wobec tego można traktować wyłącznie jako plotkę lub przeciek. Obecnie zainteresowanie zakupami podzespołów komputerowych spada i tendencja zniżkowa cen jest jak najbardziej na miejscu, lecz w przypadku procesorów Intela musimy jeszcze poczekać, by zapłacić mniej.

Procesory Intela kupisz na Allegro

Intel dementuje plotki o obniżkach cen procesorów - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej