Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 czerwca 2022, 10:52

autor: Adam Adamczyk

IKEA wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość do wyboru mebli

Aplikacja IKEA pozwala usunąć meble i zastąpić je wirtualnymi. Wszystko dzięki rozszerzonej rzeczywistości.

źródło: YouTube | IKEA USA

Rzeczywistość rozszerzona, znana często po prostu jako Augmented Reality (AR), jest coraz częściej wykorzystywana w grach mobilnych, czego doskonałym przykładem może być Pokemon GO. Taka technologia świetnie sprawdza się także w niektórych aplikacjach, co udowodniła IKEA, tworząc program IKEA Place, za pomocą którego można zeskanować pomieszczenie i urządzić je bezpośrednio z poziomu iPhone’a. Teraz jednak szwedzki gigant poszedł o krok dalej.

Fotel – out!

IKEA wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość do wyboru mebli - ilustracja #1
Źródło: YouTube | IKEA USA

Aplikacja służąca do dobierania wirtualnych mebli w zeskanowanym pokoju jest bardzo przydatna, ponieważ można w łatwy i, co ważne, całkiem przyjemny sposób sprawdzić, czy dany mebel dostępny w sklepach sieci IKEA będzie pasował do naszej przestrzeni. Najczęściej jednak z takiej aplikacji korzystają osoby, które mają już urządzone wnętrze i szukają jakiegoś niewielkiego dodatku. Najnowsza wersja oprogramowania IKEA pozwola na znacznie więcej – na przykład na usunięcie prawdziwego mebla i zastąpienie go innym, wirtualnym.

Kwestie techniczne

Póki co aplikacja jest dostępna jedynie na smartfony firmy Apple. Po jej pobraniu należy zrobić kilka zdjęć pomieszczenia, a następnie dopełnić je, wykonując gest kręcenia „ósemki” telefonem. Potem do tak zeskanowanego pokoju można dodawać wirtualne meble lub usuwać już istniejące. Według recenzji aplikacja działa zaskakująco dobrze, choć czasami zdarza się, że program nie wie, w którym miejscu kończy się dywan i zaczyna mebel, co może skutkować nieestetycznymi cięciami. Prawdopodobnie w przyszłości zostanie wprowadzona aktualizacja, która jeszcze bardziej zinimalizuje ryzyko występowania takiego problemu.

Więcej artykułów o rozszerzonej rzeczywistości przeczytacie tutaj:

  1. Rozszerzona rzeczywistość w soczewkach kontaktowych
  2. Google znów inwestuje w AR, ale ma nowego konkurenta
IKEA wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość do wyboru mebli - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.