Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 sierpnia 2022, 20:00

autor: Damian Miśta

Sukces międzynarodowej holoportacji, liniom lotniczym to się nie spodoba

Odbyła się pierwsza międzynarodowa holoportacja. Aktualnie są poszukiwane zastosowania dla tej technologii w medycynie ze względu na oszczędności w porównaniu z tradycyjną podróżą.

Źródło fot. powyżej: Unsplash | Jason Rosewell.

Holoportacja jest połączeniem hologramu i teleportacji, czyli odbywa się ona na żywo. Studenci odbyli pierwszą taką podróż do innego państwa, co się udało i jak mówią – nie musieli płacić linii lotniczej za przebycie granicy dwóch państw.

Co się stało?

Mała grupa studentów z Western Institute for Space Exploration wzięła udział w pierwszej na świecie międzynarodowej demonstracji holoportu. Każdy z uczestników będąc w stanie Alabama, mógł przebywać na konferencji w Londynie, a jego ruchy były natychmiast odwzorowywane. Było to możliwe dzięki technologii Microsoftu i oprogramowaniu firmy Aexa Aerospace. Specjalna kamera tworzy holograficzny obraz danego podmiotu. Osoba po drugiej stronie mająca urządzenie zwane hololens, może wchodzić w interakcję z osobą, z którą ma kontakt dzięki holografowi. Biorący udział w tym wydarzeniu, byli w stanie wirtualnie podać sobie dłoń.

Nie jest to jedyna udana holoportacja w historii. W kwietniu br. NASA przeprowadziła pierwszą holoportację lekarza poza kulę ziemską, który w ten sposób znalazł się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zastosowanie holoportacji

Zespół złożony ze studentów pierwszego stopnia i studiów medycznych szuka zastosowania dla holoportacji. Aexa Aerospace nawiązała współpracę z kanadyjską firmą Leap Biosystems w celu odkrycia sposobów na wykorzystanie holoportacji w medycynie. Ma szansę być wykorzystywana w celu zapewnienia opieki zdrowotnej w odległych miejscach.

Koszt tej technologii wynosi ok. 5000 dolarów, więc pozwoliłoby to na duże oszczędności w porównaniu z m.in. lotami lotniczymi do miejsc, gdzie utrudnione jest zapewnienie dostępu do lekarzy. Rozważane jest użycie biosensorów w celu monitorowania np. tętna pacjenta. Aktualnie największą do pokonania barierą jest brak fizycznego kontaktu z drugą osobą.

Sukces międzynarodowej holoportacji, liniom lotniczym to się nie spodoba - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.