Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 stycznia 2023, 13:36

autor: Damian Miśta

Uśmiercono HDMI Alt Mode; nikt go nie używał

HDMI Alt Mode miał zapewnić współpracę ze złączem USB-C, ale nie zdobył popularności i odszedł w zapomnienie. Przedstawiciel organizacji LA zapowiedział, że ten standard nie będzie już wspierany.

Źródło fot. Pexels | Srattha Nualsate.
i

HDMI Licensing Administrator (LA), czyli organizacja udzielająca licencji dla technologii HDMI, przekazała, że standard HDMI Alt Mode nie będzie już rozwijany. Połączenie złącza USB typu C z multimedialnym interfejsem wysokiej rozdzielczości zatrzyma się na HDMI w wersji 1.4b.

HDMI Alt Mode wycofany

Główną przyczyną decyzji jest brak sensu udoskonalania tego standardu. Oficjalnie według zarówno LA, jak i USB Implementers Forum (organizacji zajmującej się technologią USB) żaden producent elektroniki nie stworzył ani jednego kabla HDMI Alt Mode (certyfikowanego). Zamiast tego zainteresowaniem cieszy się alternatywa w postaci DisplayPort Alt Mode, która oferuje lepsze parametry ze względu na m.in. wyższe odświeżanie obrazu czy głębię kolorów. Kolejnym powodem jest częstsze w ostatnim czasie umieszczanie portów HDMI w różnych urządzeniach (przedstawiciel wymienił przedsiębiorstwo Apple).

Uśmiercono HDMI Alt Mode; nikt go nie używał - ilustracja #1
Standard HDMI Alt Mode miał znaleźć szerokie zastosowanie. Źródło: hdmi.org.

HDMI Alt Mode zadebiutował w 2016 roku w odpowiedzi na perspektywiczną przyszłość standardu USB-C. Niestety nie oferował wsparcia dla HDMI w wersji 2.0, starszego sprzętu czy znanej funkcji High Dynamic Range. Konsumenci mieli zaoszczędzić na niekupowaniu stosunkowo drogiego zewnętrznego akcesorium umożliwiającego współpracę urządzeń, a skończyło się na historycznej ciekawostce.

  1. Strona standardu HDMI Alt Mode
Uśmiercono HDMI Alt Mode; nikt go nie używał - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie od młodych lat. Był krótko na kierunku dziennikarskim, gdzie zainteresował się psychologią, którą aktualnie studiuje. Mimo tego planów znacznie nie zmienił i zaczął działać na GRY-Online w lipcu 2022 roku. Najlepiej czuje się w tematach technologicznych, chociaż gry i filmy nie kryją przed nim tajemnic. Spędził niezliczoną ilość godzin przemierzając Khorinis, a serię o przygodach Indiany Jonesie zna na pamięć. Czytał również od deski do deski czasopisma branżowe. Poza tym majsterkuje lub wybiera się w podróż do minionych epok.

więcej