Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 lipca 2022, 10:39

autor: Patryk Michaś

Hakerzy przejęli konta brytyjskiej armii, by wypromować NFT

Trwa śledztwo po tym, jak niezidentyfikowani hakerzy przejęli konta społecznościowe Brytyjskich Sił Zbrojnych. Celem ataku było wypromowanie tokenów NFT.

Źródło: Unsplash.

Jak poinformował serwis BBC, doszło do ataku hakerskiego na konta społecznościowe Brytyjskich Sił Zbrojnych. Cyberprzestępcom udało się przejąć profile na YouTubie oraz Twitterze, a ich celem było wypromowanie kolekcji niewymienialnych tokenów (NFT). Zdaje się, że nierozważnym hakerom może się to odbić czkawką, ponieważ przedstawiciel armii oznajmił, że zostaną podjęte odpowiednie kroki i cały atak doczeka się pełnego śledztwa.

Atak na Twitterze

Atak hakerów na Twitterze polegał na zastąpieniu wszystkich zdjęć związanych z kontem, a następnie promowaniu wybranych kolekcji NFT. Do 365 000 obserwujących wysyłane były rozmaite schematy, które namawiały do wzięcia udziału w loteriach, a także do nabycia poszczególnych tokenów. Cyberprzestępcy zmienili nazwę profilu na „pssssd” oraz „Bapesclan”. Jeśli interesuje Was, jak wyglądało konto podczas ataku, możecie je obejrzeć tutaj.

Po odzyskaniu kontroli Brytyjskie Siły Zbrojne oraz Ministerstwo Obrony Narodowej zamieściły tweety w odpowiedzi na to, co się wydarzyło.

Hakerzy przejęli konta brytyjskiej armii, by wypromować NFT - ilustracja #1
Źródło: twitter.com/britisharmy

Naruszenie kont brytyjskiej armii na YouTubie oraz Twitterze, do którego doszło dziś, zostało opanowane. Trwa śledztwo.

Armia bierze sprawy bezpieczeństwa bardzo poważnie, dlatego do momentu zakończenia śledztwa powstrzymamy się od dalszego komentowania – napisało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Przepraszamy za tymczasową przerwę w dostępie do naszego kanału. Przeprowadzimy pełne dochodzenie i wyciągniemy wnioski z tego incydentu. Dziękujemy za obserwowanie naszego profilu, który powraca do normalnego funkcjonowania – napisały Brytyjskie Siły Zbrojne.

Atak na YouTubie

Jeśli chodzi o atak na YouTubie, to hakerzy zamieścili na profilu armii fałszywe filmiki promujące kryptowaluty. Cyberprzestępcy postanowili umieścić w nich miliardera Elona Muska, który miał wzbudzić zaufanie potencjalnych ofiar oszustwa.

Na tym się jednak nie skończyło, ponieważ hakerzy zdecydowali się na zabawę w geopolitykę, publikując informację, jakoby Wielka Brytania była w stanie wojny z Pakistanem. Na całe szczęście post szybko usunięto, a konto wróciło do prawowitych właścicieli.

Warto przypomnieć, że to nie pierwszy raz, gdy popularne profile społecznościowe są celem cyfrowych ataków. Do podobnych wydarzeń doszło w czerwcu 2020 roku, kiedy to konta takich osób jak Barack Obama, Joe Biden, Bill Gates oraz Elon Musk zostały wykorzystane do wyłudzeń kryptowalutowych.

A Wy co sądzicie o całej sytuacji? Czy Brytyjskie Siły Zbrojne faktycznie weźmą to sobie do serca i odnajdą hakerów, aby dać przykład, że z nimi się nie zadziera?

Hakerzy przejęli konta brytyjskiej armii, by wypromować NFT - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.