Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 10 marca 2023, 15:46

autor: Marek Pluta

Gracz otworzył gamingowego PC po 6 latach, ten widok przeraża

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale wnętrze naszego komputera należy regularnie czyścić, by usunąć zbierający się w obudowie kurz. O tym, jak bardzo jest to ważne, przekonał się pewien gracz, który zajrzał do wnętrza swego peceta po sześciu latach.

Źródło fot. Unsplash | Martin Kníže
i

Wielu użytkowników komputerów uważa, że ich odkurzanie jest zbędne, gdyż nie brudzą się tak bardzo, aby miało to sens. Jest to błędne założenie, ponieważ w obudowach z biegiem czasu gromadzi się kurz, który może spowodować poważne problemy. Zatyka bowiem otwory wentylacyjne uniemożliwiając odprowadzanie ciepłego powietrza, a ponadto gromadzi się w żeberkach radiatorów na procesorze i karcie graficznej, obniżając wydajność chłodzenia. Aby to zrekompensować, system zacznie podnosić obroty wentylatorów, co przełoży się na większy hałas, a gdy to nie pomoże, wówczas ograniczy wydajność podzespołów i nasz sprzęt zacznie działać wolniej.

O tym, jak istotne jest regularne odkurzanie komputera, przekonał się na własnej skórze jeden z użytkowników Reddita. Opublikował zdjęcie własnego peceta, do którego nie zaglądał ani razu przez ostatnie sześć lat. Widok wzbudza przerażenie, gdyż pokazuje wszystkie podzespoły, łącznie z okablowaniem, dosłownie oblepione grubą warstwą kurzu.

Gracz otworzył gamingowego PC po 6 latach, ten widok przeraża - ilustracja #1

Warto czyścić nasze komputeryŹródło: Reddit/u/jbclassic6889

Czyszczenie komputera jest bardzo ważne

Co ciekawe, właściciel twierdzi, że wszystko działa jak należy, choć użytkownicy portalu nie są tego tacy pewni. Post wywołał bowiem dyskusję dotyczącą niewłaściwego montażu podzespołów, gdyż wielu wytyka użytkownikowi włożenie karty graficznej w nieodpowiedni slot, a także złe zamontowanie zasilacza przez co dmucha ciepłym powietrzem bezpośrednio na grafikę. Niektórzy uważają ponadto, że pozostanie przy standardowym chłodzeniu procesora oferowanym przez Intela także nie było dobrym pomysłem.

Jak w takim razie zadbać o to, by nie doprowadzić swego komputera do takiego stanu? Oczywiście poza regularnym czyszczeniem wnętrza obudowy i wydmuchiwaniem kurzu za pomocą sprężonego powietrza oraz usuwaniem go małymi szczoteczkami, warto też zadbać o to, by nie dostawał się do środka. Wielu producentów oferuje specjalne filtry montowane na otworach wentylacyjnych, dzięki którym kurz, dym z papierosów, a także sierść zwierząt nie przedostają się do środka. Trzeba też pamiętać, że kurz zbiera się często w radiatorze procesora, wypełniając jego zakamarki, więc powinniśmy go bardzo dokładnie wyczyścić np. pędzelkiem, aby zapobiec przegrzewaniu się naszego CPU.

Gracz otworzył gamingowego PC po 6 latach, ten widok przeraża - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.